Elektrický papiňák v praxi

Elektrický papiňák

O tom, že jsem si pořídila první papiňák a že je elektrický, o tom jsem psala minule tady. Už jsem ho trochu otestovala, takže je načase napsat víc o tomhle konkrétním modelu. Podle mě je to totiž ohromná věc, která se výborně hodí pro nejednu kuchyň. Moje dosavadní zkušenosti ještě o něco předčily moje původní očekávání. A navíc teďka vidím, že už v Evropě prodávají i nový vylepšený model!

O elektrickým papiňáku

Na trhu je pár různých modelů elektrickýho papiňáku, od různých výrobců. Po nějakým zkoumání jsem došla k závěru, že ten první objevený bude stejně ten nejlepší. Jedná se o Instant Pot, automatický elektrický tlakový hrnec. Momentálně se uvedla na evropský trh třetí generace tohoto hrnce (já mám tu předchozí). Kromě funkce papiňáku taky zvládne zastat funkci pomalýho hrnce a právě ten nový model funguje i jako jogurtovač. Nahradí teda spoustu jiných hrnců a mašinek.

Obsluha elektrickýho papiňáku

To nejlepší na elektrickym papiňáku je fakt, že je všechno skutečně plně automatizovaný. Což ušetří čas, práci a taky nás zbaví pocitu, jestli dobře zvládneme ten tlak a páru. V praxi to vypadá tak, že se hrnec naloží, zvolí se program/doba vaření a pak už to jede samo. Hrnec má pojistky, pro případ, že my něco podceníme.

Programů máme několik (pára, rýže, fazole, polévky atd.) a nebo můžeme volit rovnou přímo jen čas vaření.

Propramy elektrického papiňáku

Jakmile navolíme program/dobu vaření, hrnec sám začne zvyšovat tlak, přičemž může vypouštět trochu páry. Jakmile dosáhne požadovaného tlaku, začne automaticky odpočítávat čas nastavený na vaření. Po uplynutí této doby se vaření vypne a hrnec přejde do módu udržování teploty. Můžeme tedy servírovat až ve chvíli, kdy chceme, do tý doby se hrnec o naše jídlo postará. Než jídlo z hrnce vyndáme, zbývá poslední krok – vypustit páru. To se dělá jen otočením páčky. Většina pokrmů se takhle“osvobodí“ během minutky. U některých typů potravin je však třeba zvolit pomalé, přirozené vypouštění páry, což trvá zhruba 15 minut.

Hrnec taky disponuje funkcí odloženého startu. Stačí tedy jen nastavit, za jak dlouho má začít vařit, a o nic dašího se nestarat.

Kombinace papiňáku a páry

Jedna z věcí, který se mi na tomhle vaření nejvíc líbí, je vaření v páře v papiňáku. Je to prostě geniální. Třeba u brambor se to dost ocení. Poznáme to na jejich konzistenci a samozřejmě naše tělo navíc na vyšším obsahu vitamínů. Ta kratší doba přípravy (celkem asi 15 minut v hrnci) je pak už jen takovým příjemným bonusem.

Údržba elektrickýho papiňáku

Jedna z takových nepříjemností u kuchyňských pomocníků je jejich údržba. A to jak běžné mytí tak i méně častá péče jakéhokoliv druhu. Tenhle hrnec je úplně parádní a vyžaduje minimum práce. Vnitří část, ve které vaříme, je z leštěného nerezu. (a mimochodem na ní najdeme měřící rysky). Myje se teda velmi dobře. Poklice je taky nerezová a stará známá papiňáková gumička se s klidem vyndá. Hrnec umožňuje vyčistit všechna místa, kde by se mohly usazovat nečistoty.

Automatický elektrický papiňák

Automatický elektrický tlakový hrnec

Kde hrnec koupit

Firma vyrábějící hrnec prodává, zdá se, výhradně přes Amazon.

update 2017

Hrnec ještě pořád mám, funguje parádně a používám ho čím dál tím víc. Dnes prodávané verze jsou ještě o trošku vyladěnější a podstatně levnější :)

 

Najdete je tady:

moje verze bez jogurtovače – Instant Pot Lux60 6-in-1 Programmable Pressure Cooker

nejnovější model doplněný o funkci jogurtovače – Instant Pot IP-DUO60 7-in-1 Programmable Pressure Cooker

A pokud jste nečetli můj první článek o papiňáku, tak ho najdete tady.

 

dify.cz

11 ks komentářů

 1. Papiňák 7v1 se mi líbí hodně moc, zatím na něj šetřím. Pavli, prosím Tě, je k hrnci příručka se základními recepty/postupy/tipy? A jak záruka? Přikládají certifikát s razítkem? Nebo nevíš, jak to řeší? Přece jen to není úplně nejlevnější věcička.
  Je fajn, že se dá papiňák použít i jako jogurtovač. Ten náš prastarý po mamce nám bohužel v létě dosloužil :-(

  1. Přiznám se, že momentálně je můj manuál někde založenej, takže ho nemam po ruce. Všechny jsou ale k dispozici online tady: http://instantpot.com/benefits/specifications-and-manuals/ Je tam taky spousta dalších informací, včetně soupisů doby vaření a recepty taky. V manuálu, co přijde s hrncem, jsou myslim instrukce, tabulky s dobou vařeni a postupy pro nějaký základní suroviny. Reklamace a další věci jdou přes Amazon, vidím, že dneska už hrnec prodává přímo Amazon (dřív to bylo prostřednictvím Aamazonu, dodával to přímo InstantPot). Sama jsme nikdy nic nereklamovala, ale všichni si jejich servis chválí. Reklamace se dělá přes účet u něj, zadá se tam, jejich systém myslím vytvoří nějakou nálepku na balík. Takže není třeba nic řešit, protože veškerý info už v systému je. Jinak musim říct, že je to svým způsobem dost jednoduchej vynález, divim se, že v Čechách nikdo nic takovýho nesestrojil (ostatně to samý pomalej hrnec) :D

 2. Ahoj, ráda bych se zeptala, zda máš dobrou zkušenost s objednáním z UK. Přece jen mají jiné elektrické zásuvky, nevadí ti, že musíš používat extra adaptér? Nedá se tomu nějak vyhnout, aby člověk nemusel ten adaptér používat?

  1. Ahoj Lenko, některý věci se daj objednat i s našim typem zástrčky, třeba konkrétně tenhle papiňák mam do normální zásuvky, bylo na výběr. Jinak mam třeba budík s UK typem zástrčky a tam mam takovou malou mezisoučástku – ve finále přidává jen asi centimetr na celym tom zapojení. Totéž jsem měla kdysi u rádia a bylo to v pohodě. Akorát si vzpomínám, že jsem měla stejný dva ty adaptéry a jeden šel hůř vyndávat ze zásuvky.

    1. V popisu obsahu krabice píšou: UK 3 pin power cable, Eu (Schuko) 2 pin power cable… Takže podle toho by tam měli bejt oba kabely už rovnou v krabici… Někdy to dělaj

     1. Tak to je super! Zítra objednávám… 100liber… no tak snad nebudu litovat! :) Ještě jednou velké díky!

     2. Já teda nelitovala nikdy :) A ten novej model má víc funkcí a hezčí design… užij si ho! :)

 3. Mám tlakový elektrický hrnec už tři roky. U mého hrnce (bionaire Avair) je velmi nekvalitní teflonový povrch. Ten se prakticky okamžitě poškrábal až na plech (od rýže). Stejný hrnec má i tchýně a teta tak vím, že je to u všech stejné. Hrnec pracuje dobře a používám jej denně. No a jak jsem viděla ten co jste si koupila, tak se mi moc líbil. Tak dneska z Anglie dorazil (3 dny – neskutečné). Už jsem ho vyzkoušela (brambory, polévka – vývar). A je to super. Kvalitní a s více funkcemi. Přiobjednala jsem si ještě košík do hrnce na vaření v páře (zelenina). Takže při velkém vaření budu používat oba, ale tento nový je můj favorit. Všem doporučuji, rýže – skvělá, guláš – výborný, atd. Mám ten bez jogurtovače.
  Děkuji za doporučení.

  1. Ahoj Tanjo, moc díky za komentář! Dlouho jsem nedávala recepty, ale vařím v něm pořád, i když to není na recept :) Ale třeba i jen u brambor je znát, že to hodně šetří čas. Kvalitou se myslím dost povedl. Takže doufám, že budeš taky tak spokojená. Jinak jsou taky na facebooku docela aktivní skupiny, teda v angličtině – třeba https://www.facebook.com/groups/InstantPotCommunity/?fref=ts.
   Přeju hodně spokojenosti! :)