Česnek – 15 účinků česneku nejen podle tradiční lidové medicíny

Účinky česneku na naše zdraví nejen podle tradiční medicíny

Česnek je odvždy tradiční medicínou na všechny možné neduhy. Tady jsou jeho nejdůležitějí účinky, pěkně jeden za druhým:

 1. Protizánětlivé účinky se hodí v mnoha okamžicích – pomáhá například u alergiků a u mnoha dalších onemocněních, která jsou pravděpodobně autoimunitního charakteru.
 2. Látka, která česneku dává jeho typickou chuť, má silné antibiotické účinky. Je tedy pravda, že česnek je účinným přírodním antibiotikem. Dobře hubí například některé bakterie způsobující střevní infekce. Jeho antivirotické, antifungální účinky se taky hodí, zrovna jako jeho velká neoblíbenost u kvasinek.
 3. Kromě toho česnek obsahuje vitamíny a další látky, které pomáhají posilovat imunitní systém.
 4. Česnek zvyšuje schopnost organismu vypořádat se s volnými radikály.
 5. Jeden z olejů obsažených v česneku chrání naše srdce. Dokonce i po srdečních příhodách je jeho efekt velmi výrazný. U osob trpících kardiomyopatií má podobný účinek.
 6. Poměrně znýmá je schopnost česneku snižovat vysoký krevní tlak.
 7. Česnek ředí krev. Pro většinu z nás je to výhoda, chrání naše tělo před mnoha zdravotními problémy. Opatrnost je ale třeba u všech těch, kteří už nějaký lék na ředění krve užívají.
 8. Česnek je dobrou prevencí proti rakovině plic.
 9. Organosýrové sloučeniny obsažené v česneku umí ničit buňky mozkového rakovinového bujení – jsou tedy ochranou našeho mozku před některými typy rakoviny.
 10. Česnek, cibule, šalotka a další zelenina z této skupiny se zdají účinné v boji proti osteoartritidě  – degenerativnímu onemocnění kloubů, které je často doprovázeno artrozou (zánětem kloubů).
 11. Rakovina prostaty je další z rakovin, jejíž riziko konzumace česneku snižuje.
 12. Diabetici (diabetes 2) mohou také benefitovat z konzumace česneku. Česnek totiž mimo jiné pomáhá snižovat krevní cukr.
 13. Česnek také zvyšuje schopnost vstřebávání železa.
 14. Naopak česnek by měl pomoci tělu zbavit se těžkých kovů.
 15. Česnek díky svým mnoha účinkům chrání těhotné ženy proti mnoha komplikacím. Konzumace česneku v jeho přirozené podobě je bezpečná, pouze před porodem a zejména před porodem císařským řezem by se jeho konzumace měla omezit vzhledem k jeho schopnosti ředit krev.

Česnek má tedy ohromný vliv na naše zdraví. Ideální je ho konzumovat v syrovém stavu. Všeho ale s mírou :)

dify.cz