Že vám cera bellina nic neříká? A co třeba oleogel, lipogel? Cera bellina je totiž úžasná ingredience, která nám umožní vytvořit v kosmetice velmi zajímavé textury, mimo jiné právě i oleogely, různé balzámy, lesky na rty…
Cera bellina se v posledních pár letech stala populární surovinou pro výrobu kosmetiky ve španělské komunitě, kde jsem se inspirovala. A hlavně pak její domácí verze. Není to sice 100% kopie, ale velmi snadno se vyrobí a poslouží nám nádherně.
Co je cera bellina
Cera bellina je derivát včelího vosku, chemickou mluvou se jedná o Polyglyceryl-3 Beeswax. Domácí alternativu si snadno připravíme během chvilky. Hotový takto upravený vosk pak můžeme používat v řadě kosmetických receptů, často je skvělou alternativou ke klasickému vosku, ovšem našim produktům dá zajímavé vlastnosti – hlavně gelovitost, lesk a jemnost.
Jak si ceru bellinu vyrobit?
K výrobě tohoto vosku toho potřebujeme opravdu málo – včelí vosk (klasický nebo bělený). Jen pozor, musí být vhodný do kosmetiky. Potom už jen glycerin a kyselou složku – nejjednodušší je použít obyčejný bílý vinný ocet. Ale dá se použít třeba i roztok kyseliny citronové v podobné koncentraci.
Vosk a glycerin za přítomnosti kyselé látky a teploty zreagují a výsledkem je domácí alternativa k ingredienci zvané cera bellina.
Receptů s různými poměry ingrediencí najdeme spoustu. Já si sepsala a vyzkoušela tenhle, je jednoduchý a funguje skvěle.
Recept:
Můžete pracovat s libovolným množstvím surovin a vycházet z poměru 1:2:2. Tedy třeba:
- 10 g včelího vosku vhodného i pro kosmetické použití (já samozřejmě použila terpenický vosk)
- 20 g glycerinu (koupíte v nejbližší lékárně)
- 20 g bílého vinného octa
Postup:
Odvážíme si vosk do nádobky a dáme si ho do vodní lázně rozehřát.
Do kompletně rozpuštěného vosku přidáme glycerin. Vosk vytvoří hrudky, dále směs zahříváme a mícháme, až se vosk opět zcela rozpustí.
Vmícháme nakonec i ocet a opět necháme nově vzniklé hrudky rozpustit.
Na mírném ohni zahříváme asi 45 minut, občas promícháme.
Odstavíme z ohně a necháme vychladnout. Poté odejmeme ztuhlou vrstvu hotového vosku, osušíme z něj glycerin a můžeme ho uložit.
Pokud si chcete vosk nalámat nebo nadrtit, dejte ho do mrazáku, aby zkřehnul. Jinak je poměrně dost flexibilní.

Využití cery
Takto upravený vosk má spoustu využití a někdy nám pomůže dosáhnout docela unikátních výsledků skutečně jednoduše.
Používá se k zahuštění a gelifikaci olejů. Snadno si tak vyrobíme různé oleogely – a třeba séra.
Je skvělou složkou lesků na rty – vytvoří ten správný lesklý hladký efekt. Navíc ve všech produktech s obsahem pigmentů pomůže k homogennímu probarvení a pomůže jim vyniknout.
Je taky koemulgátorem a zahušťovací a stabilizační složkou. Skvělý je tak i do emulzí.
Je jemnější a měkčí než klasický včelí vosk. To pocítíme třeba v balzámech na rty, které zanechávají jemnější sametovější pocit.
Zkrátka… Toho využití má spoustu a otevírá nám nové možnosti.
Díky tomuhle receptu navíc využijeme tu samou surovinu – včelí vosk – dalším novým způsobem a nemusíme pravou ceru bellinu shánět.
PS: pokud nevíte, kde koupit včelí vosk prvotřídní kvality, doporučujeme ten terpenický – a najdete ho v našem e-shopu.