Absurdity DIY kosmetiky

DIY kosmetika - co nedělat?

Hledala jsem nějakou inspiraci k výrobě něčeho nového a našla jsem inspiraci k tomuhle článku :). Pod pojmem DIY kosmetika se skrývá spousta věcí, někdy jsou to ale fakt absurdnosti. Několik jsem jich vybrala. Některé jsou skutečně vážné, jiné ne tolik, každopádně, já si tak výrobu kosmetiky skutečně nepředstavuju :).

Voskovky na pusu

Tohle už jsem vlastně viděla hodněkrát, nikdy jsem to ale nebrala vážně. Až do doby, kdy jsem narazila na článek, který lidem vysvětloval, že vyrábět rtěnku z crayonů není skutečně dobrý nápad. Většina takových receptů využívá roztavených voskovek k obarvení nějaké báze, a to třeba bambuckého nebo kakaového másla, kokosového oleje atd.

I když jsou voskovky schválený jako bezpečné pro děti, nevíme, jaké pigmenty nebo pojiva obsahují. Proti tomu možná zlatá klasická rtěnka. Pro barvení našich produktů vždycky používáme látky, které známe. Ať už se jedná třeba o barevné prášky vyrobené z rostlin (prášek z okvětních plátků růží, z řepy, malin) nebo třeba o minerální pigmenty, micas a tak dále. Máme tak mnohem lepší kontrolu.

(Pokud kouknete na úvodní obrázek, tak tam byla hmota obarvená nějakými oxidy, trochou relativně neškodné rtěnky a do toho většího kelímku byla přidána spousta růžového jílu.)

Vezměte si vazelínu a…

Vazelína se stala oblíbenou surovinou pro výrobu mastí nebo lesků na rty. Je to na jednu stranu pochopitelné. Vazelína je docela propagovaná jako skvělý prostředek na řešení všemožných problémů, který prý používaly už naše praprababičky. Bohužel, vazelína není přírodní (je z ropy) a do přírodní kosmetiky se skutečně použít nedá. Víc o ní jsem psala tady.

Nicméně, nahradit vazelínu něčím přírodním je opravdu jednoduché, výborně poslouží třeba bambucké máslo. A nebo můžeme smíchat roztavený včelí vosk s olejem (viz tento recept). Nebo místo vosku použít třeba kakaové máslo. Těch možností je spousta.

Podobné kouzlení jako s vazelínou jsem viděla i s jinýma výrobkama. Třeba s indulonou nebo všelijakou niveou.

Mladý chemik

Mám ráda jednoduché věci a nepovažuju za nezbytný, aby se člověk měnil v chemika, když si chce udělat krém nebo mýdlo. Vždycky je dobré, když vidíte o trošku dál a chápete, co a jak funguje. Nicméně pro výrobu běžných kosmetických produktů to nepotřebujete. Potřebujete znát základní principy (jak ztužovat oleje a změkčovat másla, jak udělat emulzi, jak vylouhovat bylinky atd…). Potřebujete vědět, kde číhá nebezpečí a na co si dát pozor. Ale… rozhodně nemusíte propočítávat poměry vody, olejové složky a emulgátoru tak, aby se všechny molekuly správně uplatnily. Míchat kosmetiku jde i bez toho, jednou vám možná vyjde krém o maličko řidší, jindy o maličko hustší, ale vždycky to bude přírodní a vaše. Nedávejte na řeči typu „tohle jde jen v laboratoři, jinak to stojí za houby“. Nechystáte se míchat krém k prodeji za pět tisíc kelímek. I když váš krém možná dosáhne stejných kvalit, je pro vás či vaše blízké.

Desítky ingrediencí… je to o tom?

Další věc, kterou moc nechápu, je tvoření monstrózních receptur. Mám ráda jednoduchost a mám za to, že doma vyrobená kosmetika i o jednoduchosti má být, co to jen jde. A jednoduchost není rovna obyčejnosti :). Dlouhé seznamy ingrediencí na vyrobení jednoho séra nebo krémíku odradí spoustu lidí od jejich přípravy. A to kvůli složitosti, kvůli nutnosti zásobení se spoustou surovin a i kvůli tomu, že nám pak doma peníze v surovinách leží a kazí se. Přitom přírodní kosmetika skutečně nemá být o složitosti. Samozřejmě, něco jiného je míchat recepturu dle speciálních požadavků, kde skutečně potřebujeme dát dohromady sílu několika ingrediencí.

Co říct na závěr? Možná to, že není DIY kosmetika jako DIY kosmetika :). (taky si pamatuju, jak se kdysi místo laku na nehty používaly fixy, a nejlíp lihovky)

dify.cz

12 ks komentářů

  1. Ahoj Ajlo, moc díky za komentář. Čeština je něco, s čim trošku bojuju :) Respektive bojuju s tim, kterou češtinu použít. Spisovná čeština mi nějak nejde přes pusu, většinou se mi to zdálo takový strojený a neosobní. Možná je to tim, že se se spisovnou češtinou setkávám málo a už mi nezní moc přirozeně pro normální vyjadřování se (a občas musim při psaní odpočítávat správnej pád :)). Tak se snažim nevpouštět akorát takový ty fakt „čuňárny“.. Doufám, že Ti to přeci jen moc „nerve uši“ :) Měj se fajn! Pavla

 1. Pavli, hezký článek:-) hlavně s těma voskovkama jsi mě totálně zabila:-) ale už jsem to taky někde viděla, tuším na Pinterestu, kde jsou někdy úsměvné recepty (např. Mazání na tělo pro minima: vezmeš hotové tělové mléko (nejlíp Johnsons Baby) a zamícháš do něj kokosový olej a eo levandule. A máš super mazání pro mimina:-)). Vazelína to ke mrtvé mazání, ale můj muž má teď mezi prstama na rukou brutální ekzém, zkoušeli jsme snad vše přírodní co šlo, ale nic s uspokojivým výsledkem, pak si koupil v lékárně vazelínu a za pár dní byl ekzém na ústupu. Takže asi tak, tím ji nechci nijak propagovat, pro mě je „vazelína“ sprosté slovo a na sebe ani na malého bych ji nemazala, pokud s ní má někdo dobrou zkušenost, tak proč ne, že jo? A složité recepty? K tomu no coment, v diskuzí na fb skupině Přírodní kosmetika jsme se shodly, že i krémem na dětskou prdýlku můžeš namazat celé mimino, sebe a ještě to lze použít jako krém na boty:-) samozřejmě záleží na složení. A když mi Tom do něj ňápne ručičkou nemám obavu že se přiotráví:+)tvoření zdar, těším se na nové nápady;-)

  1. Jo presne, to sou ty Pinterest hity, at uz to jsou voskovky nebo ty chemicky kremy „zachraneny“ kokosakem. Vazelina ma svuj smysl jen v urcitejch pripadech, asi tak jako antibiotika, bych to videla :)
   A prave tyhle mega univerzalni jednoduchy veci jsou tak nadherny, presne o tom to pro me je… a ne spatlat 20 veci a mit pocit, ze to udela zazrak… nektery nase kremy by se skoro daly i jist, vid?(nedavno sem videla bambucky maslo ve specialni edici na vareni)

 2. Nesouhlasím :P a je to. Vazelínu mám rád a jak jeden moudrý lékař řekl, furt omílat ropu je nesmysl. Asi něco jako mít pomeranč a vitamín C. Nikdo si na hubu ropu nemaže, je to vedlejší produkt. Navíc má dobré vlastnosti, no ale ať to má každej jak chce, jen neplácat blbosti :P
  A samo, že doma nevytvoříš to, co v laboratořích. To je zbožné přání. Můžeš vyrobit fajn produkt, ale nač si lhát, že stejně dobře nebo lépe než tam, kde obyčejné míchání a základní postupy nestačí? :P Huš.

  1. Nedůvěřivče, doufám, že budeš komentovat víc :D Pokud máš rád vysoce rafinovaný produkty a různý chemický „zázraky“, kde 99 % všeho tvoří nějaký plnivo, tak žít v dnešním světě je jako žít v ráji :) Mně nejvíc vadí fakt, že poslední dobou se rozjíždějí kampaně proti výrobě kosmetiky a bohužel někdy vyloženě lžou. A jiný lidi zase všechno zbytečně komplikujou. A nebo se prostě šířej bludy. Jasně, doma nevyrobíš to, co se udělá v laborce. Ale to v žádnym případě nepotřebuješ. Já nepotřebuju balzám na rty, kterej bude z x rafinovanejch surovin. Stačí mi obyčejný bambucký máslo a prokáže mi objektivně lepší službu. To až vlastní zkušenost a zkušenosti lidí kolem mě mě naučily, že je lepší jednoduchá přírodní věc než hokusy pokusy průmyslu. Mně prostě kupovaná kosmetika škodí, moje vlastní „upatlaná“ doma mi pomáhá. Jinak ještě aby tohle bylo úplný, výjimkou je samozřejmě přírodní kosmetika vyráběná profíkama, ta je výborná, ale taky dost drahá. Ale často stejně není lepší než ta moje doma „upatlaná“ :)
   Jinak přesně, ať „to má každej jak chce“.