Balzám na rty patří jednoznačně mezi top produkty DIY kosmetiky. Dala jsem si za úkol shromáždit nějakou inspiraci právě pro jejich výrobu. A tak mě napadlo sepsat 10 tipů, jak dát skvělou chuť a vůni našim balzámům na rty.
Citrusy milujeme
Citrusy jsou moc příjemné – tak akorát sladké a kyselé zároveň a taky krásně šťavnaté. Já osobně je mám ráda i v zimě. Během chladného období si navíc třeba pomeranč úplně říká o to ho vylepšit nějakým kořením – takovou špetkou skořice nebo hřebíčku. A nebo skořicovým nebo hřebíčkovým listem, které jsou jemnější. U všech čtyř ale velký pozor na koncentraci – pokud si budete vyrábět jen pár balzámků, nařeďte si radši nejdřív tyto silné éterické oleje v oleji nosném a až ten pak po kapičkách přidejte do směsi.
Určitě bych ale s citrusy opatrně třeba do balzámů, které si povezeme s sebou na hory. A samozřejmě v létě myslíme na fototoxicitu (o ní víc tady).
Je libo mojito?
Mojito není nic jiného než geniální kombinace máty a limetky. S esenciálními oleji ji zvládneme hravě. Jelikož je každý esenciální olej jinak silný, jemně po kapkách ladíme vůni, která nám bude vyhovovat.
Pro tyto účely bych doporučila spíš mátu klasnatou nebo peprnou, která nemá tak silný chladivý efekt.
Tea tree & eukalypt
Čajovník i eukalyptus jsou mimořádně vhodné do léčivých balzámů. Mně se ohromně osvědčily na popraskané rty a koutky. Jejich vůně je pro mě synonymem čistoty a péče.
Zázvor do čaje i na pusu
Zázvor je další super chuť pro náš balzám na rty. Kromě krásné vůně ho charakterizuje i pozitivní vliv na psychiku – dává pocit vnitřní síly. Použít ho můžeme v podobě esenciálního oleje a de facto můžeme do balzámu přidat i sušený mletý. Jen tedy opatrně – dobře testujte koncentraci.
Bylinková péče
Esenciální oleje klasických bylinek samy o sobě nebývají dvakrát lákavé. Když jich ale smícháme několik dohromady, dostaneme příjemnou bylinnou vůni. A obzvlášť pokud k nim přidáme třeba levanduli nebo citron. Naposledy jsem sáhla po rozmarýnu, tymiánu a levanduli a nemohla jsem si to vynachválit.
Čokoláda & pralinky
Kakaové máslo se prodává v mnoha provedeních a lze ho sehnat i v poměrně surové a krásně vonící formě. Ta se hodí parádně třeba právě do balzámů na rty.
Skvěle voní samo o sobě, ale když k němu přidáme kapku pomerančového nebo mátového éteráku, lahoda to bude taky. Jako pralinky.
Pendrek je zpátky
Lékořice je dalším adeptem na přidání do balzámu na rty. Použít můžeme esenciální olej, ale taky třeba doma vyrobený extrakt, případně prášek. A pokud máme po ruce třeba ještě anýz, o to lépe!
Vanilka
Vanilka patří mezi klasiky, ale diy verzi vanilkového balzámu (nebo kosmetiky vůbec) není na první pohled tak jednoduché udělat. Vanilková chuť a vůně se tradičně produktům dává prostřednictvím syntetických látek, což my určitě nechceme. Pravá vanilka je drahá a nevyrábí se z ní esenciální olej. Skvělou možností je udělat si vlastní macerát – olejový a nebo alkoholový (podle receptu na aromarecepty.cz).
Při použití v receptech pak myslíme na to, že jakoukoliv z výše uvedených podob vanilky zahříváme jen v nejmenší nutné míře. Takže pokud například použijeme macerát v jojobovém oleji do balzámu, tak ho přidáváme až do dokonale rozpuštěného vosku, promícháme a dále nezahříváme.
Propolis
Propolis miluju a už několikrát jsem o něm básnila. Nemůže tak chybět v tomhle přehledu (co kdyby na něj někdo zapomněl?). Dobře při výrobě balzámu užijeme třeba propolisovou tinkturu, podle tohohle receptu.
Perníčky
Balzám s chutí a vůní perníčků je dalším žhavým adeptem speciálně pro chladnější období roku. Perníčkovou vůni bychom určitě dokázali namíchat z esenciálních olejů, ale já si říkám, proč si komplikovat život? Stačí do balzámu přidat trošku kvalitního perníkového koření.
Americkou alternativou by bylo použití pumpkin pie spice.
A co vy, máte další nápady nebo osvědčené tipy, jak dát našim balzámům na rty super chuť a vůni?