Ukradli nám instagram, ale už ho máme zpátky. Aneb pozor na bezpečnost online!

Ve světě online se cítíme často jako ryba ve vodě, ovšem do okamžiku, než se přihodí průšvih. Pak najednou nevíme a jsme ztracení. U mě tím průšvihem byl hacknutý – ukradený instagramový účet. S tím zase vyvstala otázka – jak zlepšit bezpečnost na internetu, aby se mi nic takového už nestalo? A samozřejmě… jak dostat instagram zpátky.

PS.: tohle na dify moc nepatří, já vím… i když věřte, že taková zkušenost může nadělat pěkné vrásky a hlavě i tělu pořádně zavařit.

Hacknutý instagram, jak to poznám?

U mě to bylo dosti jednoduché, asi po minutě už mi bylo jasné, že se něco nepříjemného přihodilo. Zrovna jsem byla v nahrávání nového designu na blog. V postranním panelu jsem měla načteny obrázky z instagramu a na jeden jsem omylem klikla. Místo profilu jsmebeautylovers se objevilo cosi. Bez doprovodného textu. Klik, klik a klik – ani na počtvrté tam nebyl náš profil. To už jsem zkoušela z různých míst načítat náš profil a taky jsem zjistila, že už se nemůžu přihlásit.

Jak jsem se ale dozvěděla, ne vždycky člověk úplně přijde o přístup. Někdy vám ho hacker ponechá a vám se tam objevují nebo mizí fotky, sami přibývají sledovaní, prostě se dějí divné věci. Jakékoliv podezřelé chování by nemělo být podceňováno. Hned by měla přijít na řadu změna hesla. I hesla emailu.

Jak dostat ukradený účet zpátky?

Hned jsem začala hledat, co s tím. Instagram má pro tento případ už připravenou stránku, evidentně se to děje dosti často. Reportovala jsem hacknutý účet tedy přímo přes formulář na instagramu. Je tam potřeba zaškrtnout, že nemáte přístup k emailu, na který jste účet registrovali. A potom že na účtu jsou fotky vás. Tato možnost je jediná, díky které se mi podařilo s instagramem navázat kontakt.

Vyplnila jsem tedy formulář, nějakou tu chvíli poté mi přišla odpověď. V ní stálo, že mám přepsat uvedený kód na čistý papír, k němu napsat moje celé jméno a název na instagramu a s tímto papírem vyfotit selfie a to odeslat. Zrovna jsem experimentovala s no poo, protože jsem měla tři dny volno. A oni po mně chtěli toto… Takže jsem fotku odeslala. Poté následovala nějaká komunikace k ničemu s hochem, který odpovídal po dost dlouhé době a nevedlo to nikam.

Reportovala jsem několikrát a různě ukradený profil, u všech dalších pokusů ale bez jakékoliv odpovědi.

Dokonce jsem reportovala, že se za mě ta osoba vydává, taky nic. Lidé kolem mě ohlašovali, že se ten profil vydává za někoho, koho znají. V tomhle případě sice oficiálně člověk žádost neodešle, přesměruje ho to na nápovědu, ale určitě instagram ví, kolik takových pokusů o nahlášení je.

Jinak pokud se nic neděje, instagram vás nekontaktuje, posílejte další a další nahlášení, dokud se něco nebude dít. Já pořád odepisovala tomu hochovi k ničemu a jednoho dne mi naštěstí odpověděl někdo jiný a už to šlo…

Každopádně… je klíčové vědět, na jaký email jste instagram registrovali, mít k tomu emailu přístup a ideálně mít i další důkazný materiál.

Pozor na email!!!

No, po pár dnech po tom zjištění jsem objevila v emailu otevřenou zprávu z instagramu o tom, že mám problém s přihlášením. Ještě bych dodala, že právě tenhle  IG byl registrovaný na email, který už téměř nepoužívám. Nicméně z tohoto emailu mi chodí upozornění na mobil na přijaté zprávy. Upozornění jsem chtěla kdysi vypnout, ale nešlo to. Chodí jich hodně a skoro nikdy je nečtu, protože je to spam. Nicméně jsem do těch upozornění znovu vlezla a tam byl důkaz o tom, že mojí schránkou prošly další 3 emaily – email o změně hesla a taky o změně registrované email adresy. Samozřejmě tyto další emaily dotyčný smazal. Ono mi teda bylo divné, že ve schránce najednou bylo pár emailů otevřených. Takže… už to bylo mnohem pochopitelnější. To individuum se mi nabouralo do mailu a asi využilo toho, že na ten email byl registrovaný instagram.

Takže poučení… cokoliv se stane, zkontrolujte email, včetně koše. Někdy lze obnovit i zprávy z vysypaného koše. Pokud máte schránku u někoho jako centrum nebo seznam, kontaktujte helpdesk a požádejte o pomoc. Udělejte to co nejdřív, vlastně hned po tom, co pojmete podezření a změníte si heslo. A taky… zjistěte si, jestli můžete vidět IP adresu, ze které byla schránka otevřena.

Na heslu opravdu záleží! a další bezpečnostní vychytávky

Dneska existuje spousta nástrojů, které pomůžou nepovolaným dostat se vám kamkoliv. Takže v prvé řadě to chce takové heslo, které nikdo hned tak neprolomí. Na prolomení hesla jsou totiž k dispozici generátory, které prostě kombinují znaky a následně je zkouší. Všechno může být plně automatizované a hacker to prostě „nasadí“ a čeká, i kdyby to byly týdny. Proto je důležité volit dlouhá hesla. Ideálně by měla obsahovat velká i malá písmena, číslice, případně další znaky. Čím delší heslo, tím menší pravděpodobnost, že se ho podaří zdolat. Taky pozor na existující slova. Hackeři mají totiž speciální slovníky.

Některé aplikace umožňují dvoustupňové přihlášení se, obvykle díky použití mobilu. To může být další dobrý nástroj. Ale je potřeba mít i mobil nějak zabezpečený, hlavně kvůli krádeži. Jinak platí, že pokud přijdeme o mobil, hned si měníme hesla třeba u sociálních sítí a dalších aplikací.

U některých aplikací se dá třeba i omezit, z jakých regionů může uživatel vstoupit. Tohle fungovalo kdysi u nějakého hostingu a dneska to vidím jako velmi dobrý nápad.

A taky… pokud se někde na internetu registrujete, nikdy nepoužívejte takový typ hesla, které máte k vašim důležitým účtům (email, sociální média, banka…). Pokud si totiž někde děláte registraci, třeba na nějakém fóru, může se teoreticky dostat váš email i s heslem do rukou někomu, kdo je využije.

Taky nemůžu opomenout podvodné emaily a aplikace, které se z nás snaží vylákat přihlašovací údaje.

Nakonec bych řekla něco, co už jsme všichni tisíckrát slyšeli… neříkejte si, že vám se to stát nemůže. Může! Člověk nemusí být celebrita, aby měl někdo zájem o jeho email nebo profil na síti.

 

UPDATE: tato zkušenost je z konce roku 2016. Samotný proces reportování problémů se změnil a už se nereportuje prostřednictvím formuláře, ale přímo z aplikace. Jelikož se tyto věci docela mění, vždy doporučuju důkladně projít nápovědu Instagramu a případně popátrat na webu v angličtině.

UPDATE č. 2: narazila jsem na experiment, na kterém je docela dobře vidět, k čemu takový ukradený profil může posloužit. Článek o něm najdete tady.

dify.cz

19 ks komentářů

  1. Ta stránka už bohužel neexistuje (jinak by to byl taky první výsledek v googlu). Podle informací, co mám, se to reportuje přímo z aplikace. Nicméně nahlásit ten problém bylo bohužel to nejmenší, kámen úrazu byl v tom, že instagram reagoval dost laxně. Jinak jak víte, že to bylo z takové adresy?

  1. Ahoj Betty, já bych postupovala úplně stejně, jako když by to někdo hacknul. Instagram nepozná, že to heslo získala „legálně“. Umí ten účet ale „resetovat“ a tím pádem se vrátí zas Tobě. Určitě to zkus a vytrvej.
   Jinak podle posledních info je potřeba instagram požádat o pomoc prostřednicvím aplikace, nez přes webový formulář.
   Přeju hodně štěstí!

 1. Dobrý den,
  dnes jsem zjistil aže se nemohu přihlásit na svůj účet na Instagramu. Včera mi začalo zlobit sdílení fotografie, tak jsem se odhlásila, reinstalovala a po této proceduře se nemohu přihlásit dnes celý den. Opakovaně resetuji heslo, nahrávám bezpečnostní kód a stejně mě to vždycky hodí na přihlášení a na zadání znovu bezpečnostního kódu. Znamená to, že mi to někdo hacknul? POkud ano jak proti tomu mohu bojovat? Nemohu se přihlásit takže nemám jak dát přes aplikaci vyplnit ten formulář. Mám tam fotky hlavně sebe a svého psa, štve mě to!

  1. Ahoj Lucko, akceptuje Ti to email? Přijde Ti na email něco? Hodně se za tu dobu změnilo, co se týče nahlašování hacknutých účtů… možná je to jen nějakej výpadek… teda pokud to email bere jako platnej. Jinak přímo přes aplikaci by mělo jít to nahlásit, aniž by se člověk musel hlásit… A jinak nějaká aktivita na tom účtu je? Přibývají třeba sledovaný nebo tak něco?

 2. Dobry den,
  Kdyz Jste zasilala selfie s kodem a dalsimi udaji, ihned to slo? Me vzdy prijde zprava z facebooku na email, ze mi nemohou pomoci. Nekde jsem cetla, ze se tam ma napsat uzivatelske jmeno, ktere mi vir poslal do emailu (nasla jsem ho ve spamech a trochu se lisi od toho na insta), ale pritom mam uzivatelske jmeno na insta porad stejne. Nestalo se vam take?

  1. Dobrý den Lucko, když se to stalo mně, ještě to fungovalo trošku jinak. Navíc, nejdřív jsem si nebyla jistá, na kterej email byl ten účet registrovenej, protože vyhledávání v email schránce nefungovalo, takže nejdřív se řešilo tohle – nechtěli se se mnou moc bavit. Pak jsem prošla ručně všechny emaily a našla i důkaz o tom, že mi heslo bylo změněný a že skutečně registrace byla původně na ten email. Nicméně i potom to dost trvalo, odpověď chodila až po delší době a občas jsem musela poslat dva tři připomínací emaily. Teoreticky by se měl instagramu sdělit originální – ten náš – email a uživ jméno.

 3. Dobrý den mám problém někdo mi vzal instagram změnil mi tam vše email, jméno, heslo. Když jsem ten účet nahlásila instagram tvrdil že je vše v pořádku.Co mám dělat instagram mi nechce pomoct a já ten účet nechci někomu nechat jsou tam fotky co pro mě hodně znamenají a i konverzace.Moc prosím o pomoc už 2 dny jsem v koncích.

  1. Sabino, to mě moc mrzí. od doby,, co se to stalo mně, úplně změnili proces, takže poradit nedovedu. Určitě se snaž ale nahlašovat a nahlašovat, jak to půjde, a vytrvat. Taky jsou na fb různý skupiny zameřený na instagram, třeba tam by Ti poradili. Jinak si změn určitě heslo k mailu a všemu, kam se přes ten email mohli dostat. Prakticky s jistotou Ti totiž někdo hacknul právě email jako první

 4. Ahoj mám úplně stejný problém, akorát jsem se ještě nedostala vůbec k nějakému generovanému kodu. Nedokážu se proklikat k této možnosti. Nemáš náhodu nějaký konkatkní email na někoho s kým jsi přitom komunikovala? Psala jsem už na support, ale tam nepřepokládám, že se ozvou. Určitě jim tam toho chodí tuna denně.

  Moc by mi to pomohlo. Děkuju

 5. Přišla jsem na to jak dostat zpět svůj účet. Změnili mi jméno účtu i heslo, ale instagram mě informoval e-mailem o cizí pokus o přihlášení – našla jsem ho ale v mailovém KOŠI. Takže v tomto upozorňovacím e-mailu je buď kód, že šlo o Vaše přihlášení a pokud ne, tak pod tím je odkaz na změnu svého hesla. Zadáte své telefoní číslo a vyjede Vám Váš účet sice s jiným jménem ale jde to heslo změnit! A mám účet zpět.

 6. Dobrý den, mám problém s tím,že dnes ráno jsem se snažila dostat na ig ale někdo se mi do něj naboural…Hledala jsem to celý den a kamarádka mi potom poslala screenshot mého instagramu ale s jinou přezdívkou a jinou profilovou fotkou…
  Zkusila jsem do přihlášení dát přezdívku ig a své heslo a napsalo mi to že je to na e-mail k*******4@m***.ru
  Tudíž můj e-mail už je na to neplatný ale na ig jsou furt mé fotky,můj přítel,apod. už nevím jk ho získat zpět…
  Prosím Vás o pomoc nechci,aby někdo mé fotky reprezentoval za své…předem děkuji

 7. Dobrý den, mám problém s tím,že dnes ráno jsem se snažila dostat na ig ale někdo se mi do něj naboural…Hledala jsem to celý den a kamarádka mi potom poslala screenshot mého instagramu ale s jinou přezdívkou a jinou profilovou fotkou…
  Zkusila jsem do přihlášení dát přezdívku ig a své heslo a napsalo mi to že je to na e-mail k*******4@m***.ru
  Tudíž můj e-mail už je na to neplatný ale na ig jsou furt mé fotky,můj přítel,apod. už nevím jak ho získat zpět…
  Prosím Vás o pomoc nechci,aby někdo mé fotky reprezentoval za své…předem děkuji

  1. Dobrý den/ahoj Zuzano, to mě moc mrzí…. Bohužel ale pomoct nedovedu :/. IG musí dát nějakou možnost nahlášení, musí umožnit u účtu obnovit nastavení udělaný při registraci… Podle posledních info, co mám, se tohle má řešit přímo přes aplikaci. Zkoušelas? Jak to dopadlo? Je potřeba vydržet a čekat, může to bejt dost pomalý… Případně nahlašovat opakovaně. A taky určitě změnit heslo do emailový schránky a prověřit, jestli ještě něco neukradli