Tuhá vůně v tyčince s ylang-ylangem

DIY tuhý parfém, recept na verzi s ylang-ylang

Tuhé parfémy byly asi první věcí, na kterou jsem narazila v souvislosti s výrobou aromaterapeutických kosmetických produktů. A abych řekla pravdu, moc mě nezaujaly. Přišlo mi to zbytečné a možná ne úplně praktické. No a jako i u jiných věcí, došlo k otočce o 180 stupňů. Těch pluspunktů bych našla docela hodně, ale za vypíchnutí stojí hlavně to, že opravdu mají i jiné přínosy než jen pěknou vůni. Můžeme jim dát přesně takové účinky, které chceme.

Jinak mimochodem, syntetické parfémy mají jednu nevýhodu – nabourávají naši hormonální (ne)rovnováhu. Přírodní esenciální oleje, které ale použijeme my, mají taky určitý vliv na naše hormonální hladiny. Stejně jako bylinky jako takové, proto je vlastně používáme. Rozdíl je v tom, že přírodní látky jsou pro tělo přirozené a taky že o těch účincích víme (a nebo podvědomě tušíme, že zrovna to či ono chceme čichat).

Tahle verze parfému se dost dobře hodí do klasické šroubovací tyčinky používané primárně pro balzám na rty. Je malinká a aplikace parfému dost pohodlná. A nemusíme na něj sahat rukama. Já vim, některé krásné přívěsky speciálně vyrobené pro tuhý parfémy lákají, ale mě teda pořád víc láká praktičnost :)

Další věc, která u parfému zajímá, je jeho výdrž. Tady to hodně záleží na použitých olejích. Každý olej má jiné vlastnosti a jeho komponenty se uvolňují různě. Je všeobecně známé, že třeba citrusy zmizí hodně rychle, zatímco kupříkladu oleje z pryskyřic vydrží delší dobu. Proto je dobré myslet na starou dobrou pyramidu, kde máme tři vrstvy vůní. V základu takové kompozice je právě ta složka, která docela vydrží. Parfém se dá ale namíchat i bez toho, jen ho prostě možná budeme muset aplikovat častěji. Samozřejmě, další možností je použít fixátory. Komerční zboží, speciálně dražší značky, dost úspěchu staví právě na fixátorech, které zaručí postupnější uvolňování vonných komponent. Jsou to ale fixátory syntetické a zpravidla bývají dostupné jen pro průmysl.

No a teď už k samotné výrobě…

Na základ potřebujeme (odměřováno lžičkovou odměrkou):

Směs EO:

Jediná náročnější věc je výběr olejů a jejich poměr. Tahle moje kombinace je docela sladká a tón udává ylang-ylang. Nejideálnější je smíchat oleje v uzavíratelné lahvičce a nechat směs nějakou dobu uležet. Nicméně já to tak neudělala.

Ylang-ylang kompozici dominuje, je sladký a proslavil se hlavně jako afrodiziakum (tohle slovo asi časem získalo ne úplně správný význam, nicméně si myslim, že ylang-ylang opravdu afrodiziakální účinky má :)).

Ještě je potřeba jeden detail vypíchnout. Ylang-ylang můžeme mít v podstatě ve 4 kvalitách – I, II a III plus kompletní ylang-ylang. Destilace totiž probíhá ve třech fázích a výsledkem každé z nich je odlišný produkt. Kompletní olej se pak získává díky celé, nepřerušované destilaci. Abych byla upřímná, můj první EO jsem kupovala ještě před tím, než jsem to začala řešit do hloubky. Pak ale přišel terpenický ylang ylang a já se prostě zamilovala. Je kompletní, proto je mnohem cennější pro aromaterapii a voní nádherně.

A jelikož ve směsi máme i citrusy, tak parfém nepatří na místa, který vystavujeme ve větší míře sluníčku. U citlivých osob by to na slunce nemělo přijít vůbec.

Ingredience vyjdou na zhruba dvě tyčinky, v závislosti na přesnosti odměření a taky na „ztrátách“ materiálu v případě, že nám něco vytuhne a do tyčinky to nedostaneme.

V nějaké malinké mističce nebo skleničce si smícháme esenciální oleje a taky si připravíme prázdné vymyté a suché tyčinkové obaly. Ty ideálně postavíme třeba na talířek, tam se zachytí případně odkápnutý materiál.

Ve vodní lázni (na plotnu na malý oheň hrnec s troškou vody, do něj mističku nebo plecháček, do mističky suroviny) rozpustíme suroviny na základ – vosk, kakaové máslo a nakonec k tomu přidáme olej. Můžeme tomu pomoct mícháním, vosku to bude trošku trvat.

Jakmile ze surovin máme tekutinu, z plotny to sundáme, vmícháme směs esenciálních olejů a svižně tím naplníme tyčinky. Je potřeba pracovat fakt rychle, protože díky vosku směs hodně rychle tuhne. Pokud se vám stane, že část směsi zatuhne, opatrně ji zase rozpusťte (hodně opatrně, aby se zachovalo maximum z esenciálních olejů). Bohužel asi stejně něco ulpí na stěnách nádobky, to se dá seškrábat a dát třeba do kelímečku k okamžité spotřebě :).

Konzistenci výrobku si můžeme libovolně upravovat změnou poměrů surovin. A o možnostech při volbě esenciálních olejů ani nemluvím :D.

Recept na tuhý parfém v tyčince s vůní ylang-ylang

dify.cz