Přírodní kosmetika – o čem to je a o čem to není?

Přírodní kosmetika

Přírodní kosmetika není žádný nový pojem, jen se čím dál tím víc dostává k našim uším, a to ze všech stran. Někdy mi to ale ty uši skoro rve. Pak není divu, že se na diskusích množí špatné zkušenosti s přírodní, pardon „přírodní“ kosmetikou. Ráda bych tu uvedla pár věcí na pravou míru, protože jak víte, za přírodní věci se peru :).

Inspirováno přírodou

Tyto dvě slova se objevují docela často a když se nad nimi zamyslím, vůbec se mi v souvislosti s kosmetikou nelíbí. Kosmetika a pokud možno všechny její složky totiž musí pramenit z přírody, ne být přírodou inspirovány. Protože pokud se inspirujeme, výsledkem je nějaké napodobení nebo něco, co si z originálu jen něco půjčuje. Půjčí si vůni, půjčí si nějaký hojivý účinek, ale o moc dál to nejde.

Bohužel, tohle slovní spojení se dá najít i v souvislosti s některými kvalitními produkty, což je škoda, připisuju to ale nešikovnému marketingu. O tom, jestli je ten nebo ten případ, rozhodne etiketa.

Regulérní kosmetická chemie s pěknou nálepkou

Spousta firem používá pro svoje výrobky pár přírodní látek a extraktů a zbytek je regulérní kosmetická chemie. Takže výsledkem je nejspíš o malinko funkčnější produkt, ale taky s kompletním balíčkem potenciálních i jistých škodlivin jako bonus. Hodně často na to naštěstí upozorní etiketa – je totiž stejně „napráskaná“ jako u běžné kosmetiky, jen tam najdeme pár latinských názvů.

Různé podíly přírodních ingrediencí

Další skupinou je kosmetika, která je už více založená na přírodních ingrediencích, ale stále ještě obsahuje docela hodně chemie. Typické jsou třeba olejové produkty. Přírodní látky jsou na předních místech na etiketě, pak následují ty umělé. Problémem tady je taky dost vysoký stupeň úpravy právě těch základních substancí. Takové oleje jsou sice přírodní, ale také většinou vysoce rafinované. A všechny tyhle procesy oleje znehodnocují a také mohou znamenat možný vznik škodlivin.

Konzervace

Hodně typické pro chemickou kosmetiku je právě dlouhá použitelnost. Docela často taková věc vydrží i tři roky, obzvlášť pokud je dobře skladovaná. Samozřejmě jsou přírodní látky, které takhle dlouho vydrží, spousta jich dá bez problému rok nebo rok a půl, některé dlouhá léta. Ale za předpokladu, že budou buď čisté nebo smíchané jen s určitými jinými látkami. Dobře na tom jsou některé oleje, naopak výrobky s podílem vody podléhají zkáze mnohem snadněji. A právě na vodní (levnější) bázi je většina průmyslově vyráběných produktů.

Naopak skutečně přírodní kosmetika je charakteristická kratší dobou použitelnosti, protože nepoužívá umělé konzervanty. Třeba půlrok je podle mě hodně rozumná lhůta jak z pohledu složení kosmetiky tak vzhledem k našim penězům.

Taky si myslim, že je dobré se zamyslet nad tím, jestli výrobky skutečně potřebují dlouhou expirační lhůtu. Protože pokud je výrobek dobrý, používáme ho často a spotřebovat ho během pár měsíců obvykle nebývá problém. Velikost balení bývá většinou přizpůsobena tomu, jestli je to výrobek na denní použití, nebo nějaká specialitka.

Čerstvost je důležitá!

Navazuju na předchozí odstavec a chci zdůraznit, že čerstvost je opravdu důležitá! Tedy v případě, že skutečně používáme přírodní aktivní substance. U ropných produktů je nám to pochopitelně jedno :). Je tedy mnohem lepší kupovat a nebo míchat menší objemy kosmetiky, když ta kosmetika bude přinášet lepší výsledky.

Tohle samozřejmě platí zejména pro organické věci a směsi substancí, které mohou spolu reagovat, nebo které se časem rozkládají nebo z jiného důvodu ztrácí stoji aktivitu. Látky jako třeba minerální soli vydrží někdy neomezeně dlouho, pokud jsou správně skladované.

Alergie!

Docela častou stížností na přírodní kosmetiku je alergická reakce. Bohužel už ale chybí informace o tom, na jakou kosmetiku přesně a hlavně o zdravotním stavu a stavu pokožky. Což jsou dost zásadní věci.

Alergie jako taková je nepřiměřená reakce organizmu na nějakou látku, kterou by jinak měl tolerovat. Že alergicky reagujeme na chemikálie, to se dá pochopit – náš organismus na to není stavěný, je to cosi cizího, co „příroda nezná“. V případě přírodních látek by se ale alergie vyskytnout neměly. Existuje jen několik málo „známých“ alergenů, které relativně často způsobují potíže. I tak ale taková alergie není normální a má nějakou hlouběji uloženou příčinu.

Dost problém je, že pleť huntovaná chemickými přípravky opravdu může nepěkně reagovat na některé přírodní substance – hlavně ty „nadupanější“. Protože ty narozdíl od kosmetické chemie jsou ty přírodní plné aktivních molekul, ať už jde o různé aromatické látky nebo třeba kyseliny. Přírodní látky jsou tak živé a velmi rozmanité, kdežto klasická chemie je mrtvá a v podstatě bez aktivity.

Ale stejně je to všechno chemie!

Fungování našeho těla stojí na chemii. Konkrétněji řečeno na ohromném množství chemických sloučenin a interakcích mezi nimi. I kosmetika je vlastně pouhá chemie, ta přírodní i nepřírodní. A právě když se ty dva chemické světy spojí – naše tělo a kosmetický produkt, rozjíždí se další série interakcí. Ve spoustě zdrojů se udává, že do pokožky prostoupí asi 60 procent toho, co na ni dáme. Nenašla jsem původní zdroj této informace. Ale uvědomme si, že spousta léků se právě aplikuje přes pokožku. A zrovna jako do nás prostoupí třeba hormony z antikoncepční náplasti, tak se do nás dostává spousta toho, co nám ve fabrice namíchají do lahvičky. Víme ale, jaké účinky to skutečně na tělo má? Co se stane za 10, 20 let? U přírodní kosmetiky aspoň víme, že to za nás testovaly stovky generací.

dify.cz
hledáte ty nejvymazlenější, přesto však jednoduché recepty na kosmetické produkty? mrkněte na moje ebooky

11 ks komentářů

  1. Ahoj Eve, díky! Abych se přiznala, od začátku jsem byla výhradně pro to si všechno vyrábět. Takže ta nejzaručenější kosmetika je ta Tvá vlastní, za dodržení určitých pravidel…ale už se občas setkám s něčím prodávaným, co se mi složením docela zamlouvá. Samozřejmě značky jako Saloos jsou docela spolehlivou volbou, pak se mi líbí produkty Energy – sice mívají trochu chemie, ale mimo to hlavně dost propracovaná složení.Ale jak říkám, hotová kosmetika je pro mě zatím hodně neprozkoumaná, zatím mě zajímaly ingredience. No, to jsem Ti moc nepomohla, viď :)

     1. Ještě ne:) ja mam keratosis pilaris a potrebuju tel.mlíka s ureou, kys.mléčnou atd.. A semtam to střídám s oleji (kokosák, makadamiový), víš :) článek jak si vyrábíš kosmetiku tady najdu někde? A divím se, že te nesleduje(neprispiva) vic lidi.. mas super clanky. Jen mi castokrat nejde prispět s timhle novym komentovanim

     2. na tyhle kožní záležitosti hodně pomáhají věci zevnitř, měla jsem něco hodně podobnýho ve slabším podání od mala a skoro mi to zmizelo, právě díky tomu jídlu.
      Recepty na kosmetiku najdeš pod tagama domácí kosmetika a DIY kosmetika napravo, domácí kosmetika jsou jednodušší věci a většinou ze surovin, které máme doma.
      Jinak moc dík, že se Ti líbíme :)
      Pokud máš problémy s komentováním, můžeš mi pls dát víc info? Že bych to zkusila opravit nebo to vyměnila. Díky moc! A ať máš parádní víkend!

     3. Jj, měla bych začít s panákem oleje každý den! :)
      Komentáře se líp přidávají tak jak to mají skoro všichni, např. PetraLovelyHair. Tohle je dlcla složité, aspon pro mě:D Hodnekrat me to odradilo komentovat bo se mi nedařilo prihlasit nebo si zakladat ucet. Ani nevim jak jakym zazrakem se mi poradilo prihlasit:D Dekuju, i tobe hezky vikend:) ja jdu zitra nakupovat do Ovy nejake obleceni na leto,jupii:D a snad koupim rakytnikovy olej:)

 1. Dobrý den, k té konzervaci, chtěla bych zkusit něco doma „ukuchtit“ :) a dívalal jsem se, že jako přírodní konzervant se používá extrakt z grepových jadérek. Používáte ho? A kolik ho tak přidáváte, pokud přidáváte :) děkuji moc a máte super články!

  1. Ahoj/dobrý večer :) Extrakt z grepových jader nepoužívám. Nějak jsem ho zatím nepotřebovala :) Dělám menší množství kosmetiky a většinou je to na bázi oleje, což konzervanty tolik nevyžaduje. Když jsem koukala na recepty s ním, tak většinou buď uváděli nějaký malinký množství v ml/ v % nebo prostě napsali 1, 2, 3 kapky. Jinak ho taky používaj na desinfekci pomůcek a obalů.
   Moc díky za komentář! :)

   1. Moc děkuji za odpověď, já ho zkusím, je prý dobrý i na pití, tak kdyby mi v kosmetice nevoněl, poradím si s ním jinak :) a dnes jsem zkoušela jeden z vašich deodorantů a super, super! A normálně jsem vyšroubovala kuličkový deodorant, co jsem používala a půjde to použít jako prima obal :) a děkuji za Váš blog! Plný inspirace :)

    1. Super Karolíno, díky za zprávu! :) Já kdysi grepový kapky užívala, ale jestli pomohly skutečně, to bohužel nevim. Obecně se ale považujou za dobrej prostředek na posílení zdraví, takže se doma neztratí :) Přeju pěknej víkend!