Mýdlo jsem na vlasy začala používat v roce 2014. Od té doby jsem s menšími přestávkami na mýdle. Prozkoušela jsem vedle něj i další metody mytí vlasů, v poslední době testuju domácí šampony a šampuky vyrobené z tenzidů. A jaké jsou moje dosavadní závěry?
Není mýdlo jako mýdlo
Mýdel je k dostání skutečně mraky a to ani nemluvě o tom, jaké možnosti máme, co se týče samovýroby. A tak jako neexistuje jeden perfektní krém pro všechny tvářičky, neexistuje ani jedno ideální mýdlo pro všechny hlavy.
Často slýchávám, že lidem mýdlo nevyhovuje. Osobně si myslím, že je to ve spoustě případů jen otázka nesprávně zvoleného mýdla. Já sama jsem jich už vyzkoušela spousty a občas mi některé mýdlo nesedlo. Nebo bylo potřeba ho použít trošku jinak, než jsem byla zvyklá.
Jednou z nejdůležitějších vlastností mýdla je přetučnění. Takové mýdlo s přetučněním obsahuje malé množství tuku. Což pro nás znamená, že při mytí mýdlem zůstává na kůži nebo vlasech tekounká vrstvička tuku. Neplatí tady teda staré známé “mýdlo vysušuje, mýdlo dokonale odmašťuje”.
U přetučnění každá kůže a každý vlas slyší na jinou hodnotu. I když samozřejmě při výrobě mýdla se hledají nějaká univerzálně použitelná pravidla, na kolik to přetučnění nastavit.
U doma vyráběných mýdel se často přetučňuje na 5-8 %, 10-15 % se pak běžně aplikuje u mýdel na tělo. Moje poslední mýdlo připravované pro ebook bylo s přetučněním 8 % a můžu si s ním mýt vlasy bez potřeby kyselého oplachu.
Taky rozhodně stojí za zmínku, že přetučnění se týká zejména pravých mýdel – produktů, které vznikly zmýdelněním tuku.
Průmyslově vyráběná mýdla
Spousta průmyslově vyráběných mýdel nemá s mýdlem vůbec nic společného. Jedná se o směs na bázi mýdla a jiných tenzidů nebo jenom průmyslově vyráběných tenzidů. Tam už složení máme mnohem méně pod kontrolou a hůř odhadneme, jestli nám mýdlo sedne. Nehledě na to, že ztrácí význam kvůli obsahu chemie.
Mně osobně i tahle mýdla fungují, ale za předpokladu, že si dám kyselý oplach.
Tuhý šampon… může být taky mýdlo
Různí výrobci prodávají výrobky pod názvem tuhý šampon. Často se jedná ale stejně o mýdlo, akorát že při jeho výrobě použili oleje a další ingredience vhodné pro péči o vlasy. Pokud tedy ve složení stojí hydroxid sodný, lye, Sodium Hydroxide a podobně, jedná se o mýdlo.
Technika mytí
Technika mytí může být u mýdla hodně zásadní, speciálně pokud volíme pravé mýdlo bez přidaných tenzidů. Ze začátku se mi stávalo, že jsem si vlasy neumyla dostatečně. Musela jsem si zvyknout, že je prostě potřebuju důkladně promydlit. Oproti tomu třeba s šampukem (z ebooku) je to rychlejší a jednodušší. Jde ale o zvyk.
Vlasy je třeba taky dobře opláchnout a často spláchnout něčím kyselejším, aby se vlas uhladil. Fungovat tu může spousta věcí, od vody s citronem, octem po různé čaje. Někteří mají také problémy s mýdlovými usazeninami, i to lze řešit pomocí kyselého plachu.
Čas od času můžeme dokonale vlasy umýt pomocí obyčejné jedlé sody. Stačí sodu smíchat s troškou vody. Po chvíli mnutí vlasů jakoby nasucho to začne “klouzat”, podle toho poznáme, že se vlasy skutečně umyjí.
Mýdlo vs. produkty na bázi jiných tenzidů
Mýdlu se často vyčítá vysoké pH, tedy zásaditost. Na povrchu pokožky i vlasů se udržuje nižší pH, tím pádem mýdlo je vnímáno jako narušitel přirozené rovnováhy.
Já osobně si myslím, že velmi záleží na osobě, její kůži a vlasech a taky na okolnostech. Při běžné frekvenci mytí se nejedná o nic zásadního a pH se brzy vrátí do normálu, speciálně, když mu pomůžeme.
I řada dalších tenzidů, které se používají k výrobě šamponů, šampuků, je zásaditých. Je tedy třeba při jejich použití do produktu zakomponovat ještě okyselující prvek. Tam nám ale proces výroby a jejich vlastnosti umožňují ho přidat.
Mýdlo vs. běžná kosmetická chemie
Mýdlo se vyrábí už pěkných pár let a i když je zásadité, pro mě osobně je tohle o hodně menší zlo než klasická kosmetická chemie. Takže já osobně volím zásaditý produkt před produktem chemickým.
Dalších pár mýdlových vychytávek
V průběhu doby jsem přišla taky na dalších pár věcí, které mi mytí vlasů mýdlem usnadňují.
Mýdlo po nějaké době používání částečně ztratí schopnost mýt vlasy. Přikládám to tomu, že je dlouhou dobu namáčeno a změní se tak částečně jeho vlastnosti. Řešením je buď ho udržovat v maximálním suchu a nebo mít v používání menší kus mýdla, který se rychleji spotřebuje.
Některá mýdla špatně snášejí pobyt ve vodě. Část, která byla delší dobu namočená, změní barvu, zprůhlední a začne se matlat. Řešením je zase nenechávat ho v mokru, pomůžeme tomu třeba dobrou mýdlenkou.
Z tuhého mýdla můžeme udělat tekuté, ovšem mycí schopnosti se sníží. Takové jsem dělala pro druhý ebook a skutečně funguje jako tekuté mýdlo, ovšem málo pění a na moje vlasy tak rozhodně nestačí.
Skvělou ingrediencí do mýdel na vlasy i šampuků je jíl, pomáhá čistit a nechává vlasy příjemnější.
A samozřejmě největší výhodou je, že si mýdlo můžeme poměrně snadno udělat i doma, vyrobit si ho přesně podle našich přání a potřeb. Esenciální oleje, bylinky a bylinkové prášky, maceráty a spousta dalších ingrediencí nám pomůžou vyladit si naše vlastní vlasové supermýdlo.
Jinak pokud vás zajímá výroba mýdla jako taková, na kosmetikahrou najdete kurz, kde se naučíte mýdla vyrábět. Všechno o kurzu najdete tady.