Štítná žláza a její léčba je další knihou z řady bestsellerů Anthonyho Williama a doplňuje ostatní knihy věnující se zdraví ze série Mystický léčitel. Na první pohled nás možná zmate její název. Zdá se totiž, že bude jen a výhradně o štítné žláze a tedy bude mít jen omezený okruh čtenářů, kterým bude přínosem. Nicméně opak je pravdou, obsah knihy je užitečný pravděpodobně úplně všem. To proto, že se zaměřuje na virus, který v sobě nosí kolem 95 % populace. Tušíte, o který jde?
O Anthonym Williamovi
Anthonyho možná znáte. Stále častěji narážíme na jeho knihy, články i videa, ostatně před nějakou dobou jsem tu psala o jeho Léčivé síle ovoce a zeleniny. Píše je pod označením Mystický léčitel, v originále Medical medium, a patří mezi bestsellery. Zaměřují se totiž na přírodní, přirozenou léčbu problémů, se kterými si tradiční medicína většinou příliš neví rady.
Anthony má zvláštní přístup kombinující fakta s poznatky získané jakousi zvláštní mocí. Ostatně i to dalo vzniknout názvu, pod kterým všechny knihy vycházejí. Je médiem, umí vidět, co dnešní věda nedovede, a dokáže vnímat to, na co je dnešní technika krátká.
Veliký důraz Anthony klade na stravu a využívání pokladů přírody k podpoření našeho zdraví. Kromě toho se zaměřuje taky na několik důležitých témat, kterým přičítá vinu na dnešní epidemii záhadných nemocí, těch nemocí, které sužují zejména vyspělý svět a lékařská věda jakoby na ně neměla lék. Popovídá nám tak třeba o zátěži těžkými kovy, zemědělskou chemií nebo viry.
První stránky knihy…
Hned na začátku najdeme obsah a z něj je nám jasné, že se nejedná o lékařskou učebnici. Ještě však netušíme, že hned na dalších stránkách Anthony ukáže prstem na jednoho viníka – virus Epstein-Barrové (EBV). Kdo měl mononukleózu, možná tuší, že se ho to může týkat taky.
Virus Epstein-Barrové je známý hlavně právě coby nejčastější původce nákazy mononukleozou. Člověk by řekl, že z mononukleozy se vyléčí a má klid. Bohužel. I když se o tom moc nemluví, vyléčenou mononukleozou to s EBV rozhodně nekončí. Naopak, často tak začíná nekonečný příběh plný bolesti.
Odhaduje se, že zhruba 95 % dospělé populace v sobě virus nosí, přičemž velké části se nikdy nespustí mononukleoza. To však neznamená, že k ní nedojde, a vůbec to nezaručuje, že nepocítíme jiné následky existence viru v našem těle.
EBV a štítná žláza
Štítná žláza je součástí endokrinního systému a už to samotné ji předurčuje k tomu, že veškeré problémy štítné žlázy budou tak trošku oříškem. Medicína je léčí, ale bohužel většinou poměrně bezúspěšně. Nesoustřeďuje se totiž na příčiny a všechny souvislosti, což je základní kámen úrazu.
Anthony popisuje, jak se virus dostane až ke štítné žláze, jak jí škodí a jak dále škodí nám všemi možnými způsoby. Osvětluje, proč medicína s tradičním přístupem většinou pohoří.
V knize tak vysvětluje časté principy vzniku onemocnění štítné žlázy a zaměřuje se na to, jak si člověk může pomoct. Využívá ovoce, zeleninu, bylinky, koření a případně potravinové doplňky k tomu, aby mohlo započít léčení a virus se dostal pod kontrolu. V knize tak najdeme taky “nápravné programy” a recepty využívající právě léčivých ingrediencí.
Nicméně, dle mého, je nejdůležitějším článkem léčby pochopení toho, co se nám děje, takže teoretická část knihy je prostě zásadní.
EBV a všechno kolem
Potíže se štítnou žlázou jsou jen zlomkem toho, co nám EBV může přinést. A je potřeba to mít na paměti. Od únavy, potíží s metabolismem přes záněty, autoimunitní onemocnění až po rakovinu. Právě proto je tak důležité vědět, s kým má člověk tu čest. Virus totiž může být příčinou mnoha nemocí dnešní doby a může přispět nebo vyvolat dost vážné choroby. Někdy to třeba vypadá, že taková nemoc spadla z nebe, ale ne, má svého původce.
Je kniha pro všechny?
Hned na začátku jsem řekla, že si myslím, že byť je kniha primárně o štítné žláze, užitek přinese všem. To jednak proto, že hodně prostoru věnuje viru a jeho dalším negativním vlivům na naše zdraví. Taky proto, že vysvětluje, jak fungují různé části těla a jaký má na ně vliv třeba právě, když o štítnou žlázu přijdeme. Ukazuje, že tělo je jeden ohromný propojený inteligentní systém a že dovede divy. Ovšem za předpokladu, že ho podpoříme.
Pár slov na závěr
Téma EBV se mě hodně dotýká, protože jsem si mononukleozou prošla. A taky spoustou dalších problémů. U nich jsem se sice dopátrala pravděpodobné příčiny – adrenální únavy – a byla schopná je téměř odstranit, ale teď vidím, že jsem možná nešla úplně ke kořeni. Že možná kdybych tušila, že musim jít ještě o krok zpátky v pátrání po příčinách, byla bych schopná dostat se z problémů dřív a líp. Mrzí mě taky, že vždycky, když jsem u doktorů říkala, že jsem prodělala mononukleozu a že možná třeba ta může za nějaké moje problémy, koukali se na mě jako na blázna a tim to končilo. Jsem tak ráda, že kniha potvrzuje, že ta “mono” je skutečně potvora a zároveň že ukazuje, že se s ní dá bojovat. A že když ji dostaneme pod kontrolu, uděláme ohromnou službu našemu zdraví.
Osobně žádnou knihu nepovažuju za bibli. V každé najdu něco, co mě neosloví, co není můj šálek kávy, s čím nesouhlasím. U Anthonyho mě třeba nezaujaly odkazy na anděly nebo Ducha. Ale to je naprosto fuk, protože knížka jako celek mě zase hodně posunula správným směrem. A přišla i ve správný čas, řekla bych :).
Metafoře bych za ni ráda poděkovala. A vám doporučuju na ni mrknout (můžete tady) a taky zbystřit, pokud jste mononukleozu měli nebo pokud vás trápí jakékoliv “novodobé problémy” – velká únava, pocit vystresovanosti, divně fungující metabolismus, alergie, přecitlivělosti a problémy s autoimunitou nebo třeba pocit, že té radosti v životě by mohlo být víc. Taky pokud si myslíte, že trpíte adrenální únavou nebo pokud se vám s vašim zdravím cokoliv nezdá. Zjistěte si víc o viru Epstein-Barrové a nedejte mu šanci :).