Esenciální oleje pro lepší spaní

Esenciální oleje pro lepší usínání

Že je kvalitní spánek důležitý pro naše zdraví, to asi není třeba připomínat. Na co se ale často zapomíná, je že existuje mnoho přírodních prostředků, které nám cestu k lepšímu spánku usnadní. Vyhledala jsem ty nejdůležitější esenciální oleje, které nám ke kvalitnějšímu spánku pomohou.

Levandule

Levandule je prostě klasika. Několik kapek levandulového oleje v aromalampě byl můj první skutečný aromaterapeutický zážitek. Schopnost levandule ukolébat ke spánku bylo potvrzena mnoha studiemi i zkušenostmi bezpočtu generací. Ostatně i její tendence snižovat krevní tlak u některých jedinců její reputaci upevňuje (a já jednoznačně patřím mezi ně).

Koupit tento esenciální olej můžete tady. Případně můžete použít i levandulové květy.

Heřmánek

I heřmánek můžeme najít v některých směsích vůní či čajů na spaní. A rozhodně tam právem patří. Jeho lehká sladká vůně je svým způsobem podobná některé levanduli. Dle dostupných zdrojů by měl být účinný jak římský tak německý heřmánek, ale spíše bych se přiklonila k první variantě.

Šalvěj

A zde se dostáváme k tomu méně známému. Šalvěj je velmi zajímavá bylinka a její olej se vyplatí mít doma. Šalvěj lehce snižuje krevní tlak, působí sedativně, pomůže nás zbavit se úzkosti. Kromě toho je také antibakteriální, takže se užije určitě při problémech se spaním během nachlazení.

Jako jiné bylinky, i šalvěj můžeme využít ve formě éterického oleje nebo čerstvé nebo sušené nati.

Majoránka

Majoránka je dalším z esenciálních olejů, které se spánkem pohodou. Pomůže navodit pocit relaxace, což je pro dobrý spánek důležité. Zejména v období plném vypětí.

Použít ji můžeme ve formě esence i nati – třeba v podobě odvaru.

Meduňka

Meduňka je dalším zázrakem ze zahrádky nebo aromaterapeutické krabičky. Její lehce citronové aroma nám pomůže upadnout do sladkého spánku a obzvláště ji oceníme při pocitech nevolnosti či trávících obtížích. V tomto případě je taky velmi jednoduché si dát malý šálek meduňkového čaje, efekt bude minimálně dvojnásobný. Je to taky podstatně levnější, meduňkový esenciální olej je, řekněme, poměrně neekonomický. Pokud nemáte meduňku na zahrádce nebo parapetu, můžete si ji koupit sušenou v bylinkářství.

Vanilka

Vanilka je možná pro mnohé překvapením. Poslední dobou se ale stále více dostává do povědomí jako účinný prostředek na potíže se spánkem. Zde je ale potřeba dávat velký pozor, co používáme – musíme pečlivě zjišťovat, jestli je daný výrobek přírodní. Výbornou alternativou je doma vyrobený vanilkový extrakt.

Nejlepší použití esenciálního oleje pro podpoření spánku?

Možností, jak využít esenciální olej pro lepší spánek, je celá řada. Nejrozšířenější je použití aromalampy – musí být ale dostatečně bezpečná, vzhledem k tomu, že zůstane hořet i po našem usnutí. Zejména v zimě je velmi vhodné použít olej do odpařovačů na radiátor – vzduch se nám zvlhčí a oleje se bezpečně rozšíří po místnosti.

Čím dál tím častěji se však objevuje použití difuzéru – v něm se esence nezahřívají, je ovšem už jistou investicí. Omrknout takový difuzér můžete tady.

Velmi snadno si také doma připravíme sprej pro lepší spánek. Stačí několik kapek čistého lihu a několik kapek oleje vpravit do lahvičky s rozprašovačem (třeba takovéhle), velmi dobře protřepat a pak dolít destilovanou vodou. Před každým použitím vždy ještě pro jistotu protřepeme.

Uklidňující esenciální oleje můžeme přidat i do doma vyrobené kosmetiky – máme tak možnost využít celé spektrum účinků daných olejů.

Někteří si také užijí uklidňující koupel s esenciálními oleji. K tomu stačí pár kapek oleje rozmíchaného třeba v mléce.

Použití během těhotenství

Použití esenciálních olejů během těhotenství zaslouží zvýšenou opatrnost. Levandule, heřmánek a vanilka jsou nejlepší volbou v těhotenství, avšak stále za předpokladu, že budeme dodržovat nižší dávkování.

dify.cz