Depilace a přírodní produkty – tipy a rady

Depilace a přírodní produkty

I přesto, že existují takové zázraky, jako je cukrová pasta, častokrát se prostě skončí u klasické depilace, tedy u žiletky, případně strojku. I když upřímně, holící výsledky jsou někdy skoro horší, než kdybychom to nechali tak, jak to bylo (obzvlášť nožky jsou náchylné na všechny možné problémy jako podráždění, stroupkování nebo zarůstání). Takže v tomhle článku se budu snažit dát nějaké tipy, jak zvládnout depilaci včetně toho před i po lépe a příjemněji.

Depilujete? Pečujte!

Depilace zdaleka není jen o pár tazích žiletkou. Někomu to možná zatím funguje, ale nebude věčně. Kůži bychom na depilaci měli připravit, pak správně depilovat a nakonec ošetřit. A samozřejmě pokud možno o ni pečovat i mezi jednotlivými holeními.

Běžná depilace představuje mechanické dráždění kůže, navíc často pokožku vystavuje různým chemikáliím. No a taky tam máme možné problémy způsobené aktuálním zdravotním stavem. Když to pak sečteme, může se vám stát něco, jako se párkrát stalo mně – spousty fleků tvořených malými stroupky, strašné pálení a 10 dní zaručeně bez sukně. A to nechceme.

Předdepilační péče

Před depilací musíme pokožku vyživovat, udržovat ji hydratovanou a obecně fit – nedráždit chemií, zbytečně nemáčet, řádně ji ošetřit po pobytu v extrémně chlorované vodě, po opalování… A ideální jsou, jak jinak, přípravky na olejové bázi – ať už oleje, másla nebo mléka. Ty můžeme obohatit třeba o esenciální oleje podle toho, co zrovna naše kůže žádá.

Depilujeme šetrně

Při holící fázi nám jde hlavně o to pěkně klouzat po pokožce, nedráždit a samozřejmě oholit :), případně i rovnou desinfikovat. Na výběr máme dva typy přípravků – pěnivé a nepěnivé.

Pěnivou variantou jsou mýdla (přírodní mýdlo je směs olejů, vody a saponifikátoru (= zmýdelňující látky, která umožní přeměnu oleje v mýdlo, tento zmýdelňovač ze směsi zcela zmizí)). Tento typ mýdel obsahuje zbytky olejů a ve spoustě případů taky nějaké extra složky – esenciální oleje, bylinné extrakty nebo celé bylinky, jíly… Podobu může mít různou, ve většině případů jsou pevná, už se ale objevují i recepty na tekutá mýdla (nemám dostatečně prověřeno). Takové mýdlo lze bez problému udělat doma a nebo koupit. Důležité jsou zase suroviny, které mu dají základní vlastnosti (pěnivost, zanechání olejového filmu) – v podstatě je to olej/tuk, saponifikátor (obvykle hydroxid sodný nebo draselný) a voda. Pak tam jsou ty další substance, které mýdlu dávají další vlastnosti.

Nepěnivé DIY holící přípravky jsou hlavně oleje, krémy a mléka (a spousta mezistupňů).

Začneme oleji – a to hnedka kokosákem. Jelikož se s oblibou používá jako lubrikant, při holení bude velmi nápomocný. Zaručí právě to dokonalé klouzání žiletky po kůži. K tomu přičteme jeho antibakteriální a pečující schopnosti a máme velmi dobrého adepta na holící olej. Podobně oblíbený je i olivový olej. V pánských diskusích jsem zase objevila spokojené komentáře na účet jojobového oleje a oleje z hroznových jadérek. Tyhle oleje můžeme samozřejmě používat samotné nebo míchat s dalšími ingrediencemi, speciálně s esenciálními oleji (zase, juchů :)).

Krémy a mléka jsou další skupinou výrobků. Tady už se dostáváme ke skutečné domácí výrobě kosmetiky. Základem budou ale zase hlavně oleje a másla + nějaká vodní složka. Výhod oproti olejům a máslům moc nemají. Nejzásadnější je asi ta, že se nejvíce podobají klasickým prodávaným drogérkovým produktům.

Pozor na citrusy!

Některé látky ze slupek citrusových plodů zvyšují citlivost pokožky na sluneční záření. Obzvlášť to platí pro esenciální oleje získané z jejich slupek, které jsou ohromně koncentrované a o to větší je jejich efekt i v téhle oblasti. Epilovanou nebo depilovanou pokožku bychom neměli okamžitě vystavovat slunci tak jako tak, pokud ale použijete výrobky s citrusy, počkejte se sluníčkem alespoň 8 hodin. Jinak vám hrozí spáleniny.

A pozor na depilační bezžiletkové krémy

Kdysi byly hodně v módě takové ty krémy, které se nanesly na pokožku a po nějaké době se setřely a s nimi šly i chloupky. Vtip tohoto krému je v tom, že chloupky rozežere. Takhle agresivní přípravky na tělo nepatří.

Malé depilační shrnutí

Depilace je jednoduchá. A jaký přípravek při ní použijeme, to je zcela na nás. Jen je potřeba vědět, že žiletka musí pěkně klouzat a že kůže musí být hydratovaná a fit. Pokud máme sklony k podráždění, tak kůži ošetříme přírodními produkty typu aloe vera (nejlépe rovnou z listu a nebo můžete použít aloe vera gel nebo šťávu), heřmánkem, produkty s oxidem zinečnatým a tak podobně. A máme na paměti, že každá další syntetická látka naší kůži neprospěje.

dify.cz