Barevný balzám na rty – jak ho vyrobit během 5 minut?

DIY barevný balzám na rty

Zima není jenom o teplé šále a umělém kožíšku v botech. Je také o pořádné péči o naše rty. Proto je ideální spojit ochranný a pečující balzám s naší oblíbenou barvičkou. A v mžiku si vytvořit vlastní personalizovaný balzám na rty.

 

Co potřebujeme:

  • bambucké máslo
  • kakaové máslo – více o kakaovém másle na našem miniwebu
  • včelí vosk
  • rtěnku – nějaké zbytky, určitě každá doma něco najde
  • malý kontejnerek/krabičku na balzám

Obě másla a včelí vosk budeme míchat zhruba v poměru 2:2:1. Nestřílí se ale z toho, takže klidně můžeme „odměřovat“ od oka. Vlastně nejlepší je poměry upravovat dle potřeby, podle toho, jak tuhý ho chceme. Případně můžeme konzistenci upravit později – znovu směs zahřejeme a vmícháme, co je potřeba. Rtěnky dáme dle požadované síly odstínu. U mě to byl plátek o síle zhruba 2 mm a balzámek docela výrazně zabarvil. Pro jen lehoučký nádech tedy dáme jen drobeček, pro silnější krytí klidně pořádně přidáme. Taky bych se přimlouvala za používání rtěnek vyrobených z kvalitnějších olejů, ty laciné nebo zkažené poznáme podle „vůně“ – u zahřátí by se jejich stav ještě zhoršil.

Samotná výroba je velice jednoduchá – obě másla s voskem opatrně roztavíme. Já to dělala nad svíčkou na velké lžíci, s občasným zamícháním párátkem. Když se nám suroviny roztaví, přidáme rtěnku, pokračujeme v zahřívání (pokud můžeme, zahříváme na nižší teplotu, tedy výš nad svíčkou :)) a míchání. Jakmile dostaneme jednolitě zbarvenou tekutinu, opatrně ji přelijeme do připravené nádobky a necháme vychladnout.

Výroba barevného balzámu na rty

Barevný balzám na rty z kakaového a bambuckého másla

dify.cz