Růžová voda alias růžový hydrolát

Růžová voda v přírodní kosmetice

Růžová voda nebo třeba jen růžovka, to je jedna z ingrediencí, které milujeme. Proč? Tak na to mám hned víc odpovědí.

Co je růžová voda?

Růžová voda není růžová, i když občas ji někdo narůžovo obarvuje. Vzniká jako vedlejší produkt při výrobě – destilaci – esenciálního oleje z růžových okvětních plátků. Růžová voda voní po růžích a má léčivé a zkrášlující účinky, které získala z růží. Oproti růžovému esenciálnímu oleji je ale „koupitelná“ – koupíme ji snadno kdekoliv a za rozumný peníz. Díky růžové vodě si tak můžeme dopřát tu skvělou vůní růží i některé jejich účinky.

Růžová voda se používá do kosmetiky i při přípravě různých nápojů, sladkostí či moučníků. Typická je třeba pro kuchyni perskou, arabskou, indickou…

Pozor! Růžová voda opravdu obsahuje silice a další látky původně nacházející se v růžích. V žádném případě se nejedná o vodu ovoněnou nějakým umělým aromatem.

Účinky růžové vody

Čím delší dobu s přírodní kosmetikou funguju, tím spíš mě přestává bavit vyjmenovávání těch blahodárných účinků jednotlivých ingrediencí, vážně :). Ono totiž ve finále většina surovin má velmi podobný profil v základu a vy víte, že to bude vždycky trefa. Tedy, že mnoho příznivých účinků najdeme skoro u všech surovin a tudíž už to není potřeba tolik řešit. Ale aby tenhle článek byl kompletní, trošku se o těch účincích přeci jen rozepíšu. Růžová voda je totiž mnohem víc než jen krásně voňavá vodička…

Růžová voda se s úspěchem používá v podstatě na všechny typy pleti/pokožky. Zjemňuje a projasňuje, zklidňuje podrážděnou a citlivou či jinak k problémům náchylnou pokožku, pomáhá k hebkosti a pružnosti zralé pleti. Je proto vhodná pro velmi mladou pleť i pro pleť zralou. Je známá také svými protizánětlivými, antiseptickými a antibakteriálními účinky.

Taky určitě nesmíme zapomenout na účinky na naši psychiku. Vůně růží (a hlavně ty látky, které mají tuto vůni na svědomí) totiž umí uklidnit i vzpružit. Může se zdát, že tyhle dvě věci si odporují, ale… růže prostě pomáhá k pohodě.

Jak přesně použít růžovou vodu v kosmetice?

1. Růžová voda je skvělá jen tak. Můžeme ji použít jako tonikum a nebo k ní kápnout trošku oblíbeného oleje a mít tak efektivní čistění pleti. Taky se s oblibou dává do lahviček s rozprašovačem a pak se používá k osvěžení pleti.

2. Růžovka se skvěle hodí do tonik a čistících vod. Stačí ji smíchat třeba s olejem a získat tak dvoufázový odličovač. Nebo ji doplnit dalšími složkami na bázi vody a mít tak pleťovou vodu.

3. Růžová voda jako součást krémů a emulzí. Doma se snadno dají vyrobit i emulze či krémy, vypadající v podstatě jako výrobky z obchodu. I tady můžeme upotřebit růžovou vodu, jako součást vodní fáze, případně jako jedinou složku tvořící vodní fázi.

4. Výrobky na oteklé oči. Mnozí si velmi chválí růžovou vodu jako prostředek k osvěžení očí. Stačí dát růžovku vychladit a pak nanášet buď vatovým tamponem nebo třeba použít rozprašovač. Zrovna tak můžeme vytvořit jednoduchou emulzi nebo gel.

5. Aromaterapie. U růžovky se taky můžeme zaměřit hlavně na její vůni. Tu si užijeme třeba přidáním růžové vody do koupele nebo aplikací z rozprašovače.

Sečteno a podtrženo… růžová voda je výborná surovina, která je velmi ženská a umí bezvadně zvednout náladu. Mnohým se osvědčila taky jako prostředek na spoustu kožních problémů a u mě osobně zabodovala jako zjemňovač pleti.

Pokud růžovku ještě nemáte, můžete si ji pořídit tady u nás. Božsky voní a navíc je BIO a v potravinářské kvalitě. Takže ji užijeme i jako medicínu a taky při vaření a hlavně pečení.

dify.cz
[jetpack-related-posts]

2 ks komentářů

    1. Ahoj Lenko, moc díky za koment a mam radost, že jdeš do toho! :) Suroviny jsem nakupovala všude možně, teď poslední dobou je kupuju na kosmetikahrou.cz. Teď je akce, k objednávce nad 500 korun dává Judit 10ml lahvičku jojobovýho oleje. Stačí dát při objednávce do poznámky slovo „jojobáček“.