Recenze: Superpotraviny do všech jídel, Kelly Pfeiffer

Recenze: Superpotraviny do všech jídel, Kelly Pfeiffer

Začalo jaro a s ním potřeba zkoušet nové věci a hlavně nová jídla. Vůbec jsem nečekala, že inspirace přijde sama za mnou. Tou inspirací je kuchařka…. a přišla skutečně jako na zavolanou. Jmenuje se Superpotraviny do všech jídel a vydala ji Metafora.

O knížce

Superpotraviny do všech jídel, kuchařka z rukou, nebo spíše „z pera“ Kelly Pfeiffer je jak jinak než o vaření se superpotravinami. To je samozřejmě hodně široký pojem, autorka ale vybrala desítku konkrétních surovin. Hned na začátku knížky je jejich stručný popis a pak už spousta receptů. Recepty jsou řazeny do kategorií, od snídaní přes polévky, saláty, hlavní chody, sendviče až po dezerty. Celkem tak najdeme 7 kapitol.

O autorce

Docela mě zajímalo, kdo je ta dáma, které se ten výběr surovin tak povedl :). Je totiž vidět, že sleduje trendy, ale zároveň je do určité míry věrná osvědčené klasice, a to tedy i co se týče receptů. Oproti mě je o něco větší experimentátorka. Vaří pro svou rodinu, tedy hlavně manžela a dceru, které říká Babycakes. Kelly taky prošla pořádnou změnou stravovacích návyků a potom tím „protáhla“ i manžela. Naučila ho jíst zeleninu! :)

Desítka superpotravin

Seznamů superpotravin už jsem viděla spoustu a musím říct, že tenhle konkrétní se mi zamlouvá… Najdeme tam totiž naprosto běžné ingredience jako je jogurt, cizrna, med, vejce… a taky suroviny, které se v receptech už tak běžně nevyskytují. Asi nejvíc mě překvapil kadeřávek. Pokud občas „zalistujete“ zahraničními foodblogy nebo milujete smoothies, tak jste určitě narazili na anglický pojem „kale“. Je to obyčejný kadeřávek, který má tmavě zelené listy a spoustu živin. Proto je tak moc populárni, ale bohužel, do jídelníčku se zavádí docela těžko. V téhle knížce s ním ale najdeme spoustu receptů.

Taky mě docela překvapil kokosový olej. Mezi surovinami zastává funkci běžného oleje a v receptech působí tak nějak přirozeně. Já sama kokosák dávám nejvíc asi do granoly a do běžného vaření skoro vůbec. Takže myslim, že se nechám inspirovat.

Recenze: Superpotraviny do všech jídel, Kelly Pfeiffer

Pár slov k receptům

Docela jsem přemýšlela, jak recepty charakterizovat. Podle mého je to mix moderních receptů s recepty klasickými, avšak vylepšenými díky použití superfoods. Prvních pár stránek jsem viděla na internetu a moc se mi líbily. Ale neměla jsem moc tušení, co uvnitř konkrétně najdu. Při prvním rychlém prolistování jsem si vytipovala pár receptů a řekla si, že to půjde. Pak jsem za pár dnů vzala kuchařku do ruky zas a k ní moje sváteční post-ity a začala zakládat recepty, do kterých bych měla v nejbližší době chuť. Po chvíli mi bylo jasné. že sváteční post-ity bych brzo vylepila. Dozaložila jsem další recepty a musím říct, že budu mít co dělat. Těch vytipovaných receptů je totiž docela dost. Jak je u mě zvykem, nebudu vařit úplně přesně podle receptů. Já to totiž prostě neumim :-D Ale hodně věcí mi výborně poslouží k upgradování jídelníčku, hlavně snídaní a svačin, mám dojem. Taky to bude inspirace k novým kombinacím surovin, ono někdy není potřeba následovat recept od A do Z, ale vzít si to něco nového, zajímavého, zařadit to do svých vlastních receptů. Vlastně o tomhle kuchařky z části jsou, aspoň pro mě. Zrovna teď myslím na crostini s brie a hruškou, medem a vlašáky, věc, která zní prostě dokonale.

Jedna z věcí, co mě nejvíc zaujala, je používání cizrny. Ta patří mezi moje favority, ale už dost dlouho s ní dělám pořád to samé a už mě to nebaví. V kuchařce se ale s cizrnou připravuje spousta věcí, třeba sladká pomazánka a taky pečivo nebo lívance. To se mi právě líbí hodně moc, protože cizrnou se nahrazuje klasická mouka. A pak už je jen krok k bezlepkovým dobrotám.

Jednoduchost!

Ještě určitě stojí za zmínku jedna věc – jednoduchost. Na první pohled je vidět, že v kuchařce nenajdeme hustě popsané stránky, ve kterých se při vaření ztratíme. Naopak, kuchařka je přehledná a „vzdušná“. Postupy jsou napsané jasně, stručně, díky čemuž není problém s kuchařkou skutečně vařit (tedy vzít si ji do akce). A nedělá z vaření vědu.

Ještě jsem neřekla všechno…

V tomhle článku jsem chtěla popsat hlavně moje první (a druhé a třetí) dojmy z ní. Nejdřív totiž řeším, jestli mi je knížka příjemná a jestli má dobrou skladbu receptů a jestli vypadají rozumně. A samozřejmě si nelze nevšimnout fotek :). Nicméně ještě chystám jeden článek o knížce, kde se dozvíte ještě nějaká ta fakta o kuchařce… Coming soon

Mezitím ji můžeme omrknout na webu Metafory, tady.

Recenze: Superpotraviny do všech jídel, Kelly Pfeiffer

Recenze: Superpotraviny do všech jídel, Kelly Pfeiffer

dify.cz

2 ks komentářů