4 důvody, proč si nevyrábím kosmetiku do zásoby

Proč nedělám domácí kosmetiku do zásoby?

Myslím, že z většiny mých článků je aspoň trochu znát, že nefandím vyrábění kosmetiky ve velkém. Po nedávném úklidu v koupelnových šuplících jsem se ale zařekla, že budu vyrábět ještě menší množství. Proč mě to znovu přimělo se nad tématem zamyslet?

Zapomenuté produkty

Tohle se mi stávalo vždycky a vidím to jako čím dál tím hloupější záležitost. Často věc někde zapomenu (pozn.: doma), kamsi zapadne, vyrobím si jinou, protože se najde něco, co musím vyzkoušet… A tím je prostě ta první odsouzena k upadnutí v zapomnění.

Přitom existuje tak jednoduché řešení tohohle problému – nevyrábět víc, než kolik potřebuju. Samozřejmě otázka je, jakou spotřebu mám a o jaký výrobek jde. Pokud je to něco, co skutečně potřebuju a vypotřebuju, pak není problém vyrobit si toho víc najednou. Ale určitě nemusím mít tři deodoranty a pět krémů na ruce.

Chutě se mění

Do spousty výrobků přidávám esenciální oleje a moji favoriti se mění v závislosti na ročním období i na tom, čemu zrovna propadnu. Tvořit zásobu výrobků, jejichž vůně se mi už možná nebude líbit, nemá smysl. Lepší je namíchat si vždycky to, z čeho budu zrovna nadšená.

Objevování nových věcí

Je pravda, že mám ráda, když mám osvědčené fungující produkty (o tom jsem psala tu). Na druhou stranu ale ráda objevuju novosti. Znamená to pro mě třeba to, že vezmu můj oblíbený recept a vyměním mu jednu dvě suroviny. Vyberu nové esenciální oleje nebo přihodím ingredienci navíc. Pokud bych měla zásobu produktů, ke zkoušení nových věcí bych se dostala mnohem méně.

Zkažené výrobky na výhoz

Když se po diskusích řeší doba použitelnosti diy výrobků, často se zmiňuje jednoduchá poučka – náš produkt má zhruba takovou dobu použitelnosti, jakou má jeho nejrychleji se kazící složka. Nicméně musím říct, že jsem objevila spoustu výrobků, kde toto jaksi neplatilo a výrobek se začal kazit o hodně dřív. Takže je to o důvod víc, proč nevyrábět kosmetiku do zásoby a radši si připravit produkt vždy čerstvý.

Speciálně v případě výrobků obsahujících vodu pak musíme počítat s tím, že námi používané konzervanty nejspíš nezaručí výrobkům dlouhé měsíce či roky použitelnosti, spíše se jedná o dobu kolem 2-3-4 měsíců.

Výjimky z pravidla

Samozřejmě ne u všech typů produktu toto aplikuju. Třeba u mýdel se nevyplatí vyrábět dvě tři kostky. Většinou se ale pak spotřebovává jedno za druhým a navíc dobře uskladněné mýdlo vydrží hodně dlouho.

Další výjimkou můžou být třeba směsi sestávající jen z ingrediencí minerálního původu, kupříkladu mixy pigmentů. U nich se vyplatí připravit si větší množství z více důvodů – lépe se nám suroviny odvažují a pokud si třeba s pigmenty připravujeme rtěnku, máme stejný odstín pro několik dávek.

 

Nakonec musím říct, že jsem si naivně myslela, že si skutečně zásoby kosmetiky nedělám. Nicméně po šuplíkách jsem našla několikero balzámů na rty a pár dalších skoro vypotřebovaných výrobků, o kterých jsem už neměla ani tušení.

dify.cz
[jetpack-related-posts]