Kde sbírat informace a inspiraci k použití esenciálních olejů? Jak se je naučit používat v běžném životě, jak se vzdělávat ve velmi specifických tématech? A čemu vůbec můžeme věřit?
Otázek spojených se získáváním informací z oblasti aromaterapie je bezpočet. Informace jsou samozřejmě klíčové – chceme používat správné esenciální oleje, a to efektivně a bezpečně. Kde tedy znalosti čerpat?
Sepsala jsem pro vás seznam užitečných zdrojů. Většina jich je online či elektronicky, některé jsou ale i v tištěné podobě.
Jsou sice v angličtině, ale to holt ke studiu patří – spousta z nich je ale srozumitelná i při nepokročilé znalosti jazyka, slovní zásoba se opakuje a google překladač je vždy po ruce. A odměna za trochu té snahy navíc je jistá! :)
Určitě také stojí za to vypíchnout, že bychom se nikdy neměli omezit na jeden jediný zdroj informací. Vždy se vyplatí čerpat z více zdrojů. Přístupů k aromaterapii je několik, ani ten nejznalejší autor neví všechno a vědění jde hodně dopředu. Některé věci, co platily včera, dnes už platit nemusí. Navíc čím víc kontextu si vytvoříme a čím lépe pochopíme esenciální oleje i sebe, tím lépe a bezpečněji nám pak vše bude sloužit.
Zdroje jsou řazeny abecedně.
Academia
Academia je portál určený ke zveřejňování odborných prací napříč obory. Pro nás zajímavá témata tam jsou zastoupená v dostatečné míře. Výhodou je globálnost, praktická je možnost sledovat autory a jejich tvorbu i aktivity. A taky si nechat posílat novinky do e-mailu.
Aromaweb
Aromaweb asi patří mezi nejoblíbenější online zdroje základních informací o aromaterapii. Překvapivě se jedná o web jedné autorky – Wendy Robbins s mnohaletými zkušenostmi – a najdeme tam vypracované profily většiny běžnějších esenciálních olejů. Nalezneme v nich zmíněnou i bezpečnost. Profily jsou skvělé pro získání základních informací, ale nejsou vyčerpávající. Dále na webu najdeme různá aromaterapeutická témata.
Aromatraining
Pokud trošku rozumíte španělštině nebo se kamarádíte s google překladačem, zabruste na aromatraining. Najdete tam kurzy online i blog plný aromainspirace. Autorkou je Laura, kterou jsem mohla poznat prostřednictvím akcí Terpenicu. Má za sebou studium farmacie, zdravotnictví a potravinářské technologie a samozřejmě aromaterapie, francouzské školy. Je úžasně praktická a snadno nám pomůže dostat aromaterapii do našich všedních dní.
Contemporary French Aromatherapy
Kniha Contemporary French Aromatherapy: A Pharmacological and Therapeutic Guide to 100 Essential Oils od D. Baudoux je jednou z mála knih v angličtině z oblasti francouzské aromaterapie. Za mě je to jeden z nejlepších zdrojů informací, i pro začátečníky.
Obsahuje část věnovanou teorii esenciálních olejů plus stovku profilů esenciálních olejů včetně jejich dávkování a použití v receptech. Je výborným průvodcem ve světě vědecké aromaterapie a samozřejmě se velmi liší od většiny jiných dostupných aromapublikací tím, že se jedná o francouzskou aromaterapeutickou školu. Esenciální oleje jsou tak zdrojem aktivních látek využívaných pro terapii v pravém slova smyslu a ukazuje nám jiný přístup k dávkování esenciálních olejů.
Pokud ovládáte francouzštinu (a nebo přemýšlíte o jejím studiu), od autora knihy najdete další skvělé publikace v originále.
Essential Oil Safety
Kniha Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals je velmi hutná a je skvělým zdrojem informací pro všechny, kdo chtějí esenciální oleje využívat intenzivněji. Jejím autorem jsou Robert Tisserand a Rodney Young. Třeba dodat, že její druhé vydání je podstatně kompletnější, takže pokud si ji budete chtít pořídit, první neberte.
Najdeme v ní obecnou část věnovanou řadě témat souvisejících s bezpečností a bezpečnostní profily esenciálních olejů a jejich konstituentů. Je velmi obsáhlá a hodně pracuje s poznatky z různých studií.
European medicines agency
EMA, tedy European medicines agency/Evropská léková agentura, je agenturou Evropské unie, jejíž úkolem je dohled v oblasti medikamentů, evaluace a sledování bezpečnosti. Její web není moc přehledný a na první pohled se může zdát, že není nic pro nás. Ovšem, magické vyhledávací políčko nás často zavede k velmi zajímavým dokumentům. Můžeme se tak proklikat k poměrně obsáhlým reportům k jednotlivým esenciálním olejům.
FEMA
FEMA, čili The Flavor and Extract Manufacturers Association of the United States, je americkou národní asociací zasvěcenou ochucovacímu průmyslu. Na webu najdeme spoustu zajímavých dokumentů, asi nejvíc nás ale budou zajímat materiály věnující se tématu GRAS – tedy substancím všeobecně uznaným jako bezpečné. Jedná se o látky, které jsou bezpečné pro užití v potravinách, najdeme mezi nimi i esenciální oleje. Je třeba dodat, že esenciální oleje ze seznamu GRAS jsou bezpečné jen při užití v bezpečném množství a musí být odpovídající kvality. V materiálech najdeme používané dávkování a jedná se výhradně jen o užití v potravinách za účelem ochucení a aromatizace. GRAS materiály nemyslí na terapeutické užití esenciálních olejů.
Google books
Google books je velezdroj zdrojů – je to totiž ohromná databáze knih, která nám u spousty z nich dává jejich velkou část k nahlédnutí zdarma. Dostaneme se tam tak ke knihám z celé planety, bez zaplacení jediné koruny. Ovšem musím říct, že se mi už párkrát stalo, že mi z nějakého důvodu omezili náhled, možná je tam nějaká limitace. Přes informace u jednotlivých knih se případně můžeme prokliknout i k prodejcům, kteří dané knihy prodávají. Tato aplikace je také geniální v případě, že zvažujete, jestli si konkrétní knihu koupit.
IFRA
The International Fragrance Association, zkratkou jen IFRA, je asociací primárně se věnující vůním. Protože ale pracuje s poznatky na poli esenciálních olejů a jejich složek, jsou pro nás její databáze zajímavé. Často právě na její data narazíme v odborné literatuře, zejména co se týče koncentrace esenciálních olejů pro různé užití. Nejsnadněji se dostaneme k údajům přes knihovnu standardů a v nich přes vyhledávací pole.
Science direct
Science direct je další databáze vědeckých materiálů, řada z nich se věnuje právě esenciálním olejům a jejich složkám. Osobně k hledání materiálů nepoužívám jejich vyhledávání, ale to googlovské – stačí k dotazu připojit heslo science direct.
The Good Scent Company
V databázi The Good Scent Company najdeme esenciální oleje i jejich jednotlivé složky a u nich ohromnou hromadu informací. Jsou to hlavně údaje technického charakteru a informace související s použitím v průmyslu (speciálně v F&F sektoru, tedy zaměřující se na ochucovadla a vůně). Velmi se hodí při různém investigování.
Tisserand Institute
Robert Tisserand patří mezi výrazné osobnosti anglické aromaterapie a své poznatky nepředává jen prostřednictvím knih, ale i online formou. Na stránkách Tisserand Institutu najdeme kromě placených produktů i spoustu materiálů dostupných zdarma.
U.S. National Library of Medicine
U.S. National Library of Medicine je největším světovým zdrojem informací z oblasti medicíny. A je výbornou studnicí poznatků v oblasti esenciálních olejů, protože nám umožní nahlédnout do ohromného množství studií. Mně osobně ale i tady příliš nevyhovuje vyhledávání v rámci webu, takže se do publikovaných článků radši dostávám přes google. Stačí k dotazu připojit výraz ncbi, což je zkratka pro The National Center for Biotechnology Information, patřící pod knihovnu a publikující právě pro nás zajímavé materiály.
Toto je výčet zdrojů, které momentálně nejvíc používám. Vždy je kombinuju a často k vyhledávání využívám ne názvy esenciálních olejů, ale aktivních látek, které mě zajímají. To dává možnost dostat se do větší hloubky a mířit přímo na téma, které mě zajímá. V tuto chvíli přijde velmi k užitku fakt, že naše esenciální oleje jsou chemotypované – na krabičce najdeme napsanou terapeuticky zásadní molekulu. A přes tu už se snadněji dopracujeme k účinkům a použití daného esenciálního oleje. (Více o chemotypování tady.)
PS: na fotce je ještě jedna knížka – hydrolátová. Na tu se teprv chystám a určitě o ní bude někdy taky řeč.