Každý esenciální olej do různé míry působí proti nežádoucím mikroorganismům. Nicméně v jejich řadách najdeme spoustu takových, které svojí (nejen) antimikrobiální aktivitou vynikají. Umí likvidovat bakterie a dokonce viry, a jak víme, na viry je ještě stále dnešní medicína krátká. K tomu třeba také dokážou podpořit imunitu nebo pomůžou v případě, že už jsme „něco chytli“.
Po jakých esenciálních olejích tedy sáhnout?
1. Eukalypty
Eukalyptus je klasika, se kterou se setkáme i v řadě komerčních produktů z lékárny. Používá se na kašel, při bolestech včetně bolestí v krku, působí protizánětlivě a pomáhá uvolnit svaly.
Látka, která má spoustu dobrých účinků na svědomí, se jmenuje eukalyptol, častěji se setkáme s označením 1.8-cineol. Nachází se také v řadě dalších rostlin a esenciálních olejů z nich, takže i ty budou mít částečně podobné účinky. Díky tomu se nabízí například řada bylin (třeba rozmarýn), které jsou na cineol bohaté a sednou těm, komu třeba eukalypty nevoní.
U eukalyptu máme na výběr z více možností – klasika je eukalyptus globulus, stále častěji se používá i jemnější eukalyptus radiata. Sáhnout můžeme i po eukalyptu mentolovém nebo smithii. Tyto poslední dva jsou vhodnější volbou u dětí, starších osob a chronicky nemocných.
2. Tea tree
Čajovník je další klasika. Desinfikuje a dobře se používá do produktů, i ve vyšších množstvím. Takže ho užijeme i při prevenci.
3. Máty
Chybět samozřejmě nemůže ani máta. Pomáhá protáhnout dýchací cesty a chladí, čímž dovede působit proti bolesti. Zajímat by nás mohlo také, že může pomoci potlačit alergické reakce.
Sáhnout můžeme po máte peprné, luční nebo jemnější mátě klasnaté.
4. Ravintsara
Ravintsara pomalu získává na oblibě u široké veřejnosti. Má svěží vůni podobnou eukalyptu a je získaná z kafrovníku. Možná je fajn připomenout, že ravintsara není ravensara. A zároveň že z kafrovníku se získává esenciální olej dvou různých chemotypů. Ravintsara je chemotypu cineol. Pak máme ještě chemotyp linalol, esenciální olej tohoto chemotypu může být vyroben z listů nebo dřeva a má vlastní jméno – „ho“. A tento druhý je vhodnější pro děti a citlivější osoby.
Jinak ravintsara se používá hlavně proti virům, na podporu imunity, zklidňuje a napomáhá dobrému spánku.
5. Kajeput
Kajeput je další tradiční bojovník s bacily, s oblibou se dává do difuzérů. Má svěží vůni zlepšující náladu a je ze stejné rodiny jako tea tree. Pomáhá při zánětu dutin a bolestech v krku.
6. Černý smrk
Jehličnany jsou nedoceněné poklady. Celá řada jich nám pomůže se spoustou potíží. Pro tentokrát jsem vybrala černý smrk. Kromě toho, že působí proti různým druhům bacilů, také podporuje zdravou imunitu a stimuluje organismus. Co to znamená v praxi? Třeba to, že je pomocníkem pro tělo ve stresu, zatížené stresovými hormony i prudkými změnami teplot a nedostatkem světla. Spousta z nás má také problémy s nesprávně fungující imunitou, která vlastně bojuje proti nám. Černý smrk obsahuje imunomodulátory, díky kterým pomůže imunitu dostat pod kontrolu. Dost často na nás bacil totiž sedne díky tomu, že mu příliš bujná imunita připravila podmínky, jedná se vlastně o druhotnou infekci.
7. Skořice
Skořicový esenciální olej má grády, to potvrdí každý, kdo si u něj spletl množství :). Skořicová kůra i list působí proti virům, i když každý z nich díky jiné aktivní substanci. Vzhledem k jejich vysoké dráždivosti se užijí hlavně k inhalaci.
8. Bergamot
Další důvod, proč milovat bergamot. I ten se totiž v různých výzkumech ukázal jako zabiják bacilů.
9. Bazalka
Další možné překvapení. Bazalka (cht. metyl chavicol) je dobrou volbou z několika důvodů – povzbuzuje, zlepšuje náladu, samozřejmě také desinfikuje a podporuje odkašlávání.
10. Kadidlo
Kadidlo by tu možná někdo nečekal, protože se typicky spojuje hlavně s péčí o pokožku. Nicméně kadidlo je podporou pro období stresu, navíc je dobré pro dýchací cesty a vhodné i pro astmatiky.
A jak esenciální oleje využít?
Možností, jak je využít, je spousta. Nejjednodušší je nakapat je do difuzéru nebo si připravit vlastní osobní inhalační tyčinku. Některé ale také poslouží při výrobě masážního nebo sprchového oleje nebo mastičky. Připravit si můžeme také ústní vodu nebo kloktadlo.
Esenciální oleje jsou velmi koncentrované, a proto je třeba s nimi zacházet opatrně. Jejich intenzivnější používání by mělo být vždy informované. U dětí a rizikových skupin (tedy těhotných, kojících a osob s chronickými chorobami) doporučujeme informovat se o vhodnosti použití každého esenciálního oleje v té dané konkrétní situaci.
I když většina konkrétně našich esenciálních olejů je vhodná k vnitřnímu užití, v tomto článku o něm nepojednáváme, věnujeme se použití esenciálních olejů výhradně vnější cestou. Výše uvedené informace tedy nejsou zdravotními tvrzeními.