Jak (přírodně) vyčistit kosmetické štětce?

Jak snadno přírodně čistit kosmetické štětce?

Kosmetické štětce si žádají péči, i když je třeba (tak jako já) moc nepoužíváte. Pokud vám slouží denně, o to spíš jim musíte pravidelně dopřávat pořádnou očistu.

Jak štětce vyčistit jednoduše a za použití přírodních čistících prostředků? (Proč zdůrazňuju, že za pomoci přírodních prostředků? Protože existuje spousta jakože vychytávek, které se prodávají přímo na čištění štětců. A ano, ty přírodní rozhodně nejsou :)).

Čištěním štětců potřebujeme…

  • dostat pryč zbytky produktů, prachu a dalších nečistot (můžou obsahovat tuky, včetně tuků žluklých)
  • zničit bakterie a další mikroorganismy
  • případně opečovat štětinky z přírodních materiálů

Zároveň musíme vzít v potaz, jak byl štětec vyroben, a dle toho se vyhnout riziku, že si ho poškodíme. Snažíme se proto nezmáčet přespříliš dřevěné části a velmi opatrně zacházíme s tou částí, ve které jsou štětinky upevněné. Zrovna tak pokud má štětec kovové prvky, dáváme si větší pozor. Musíme se prostě vyhnout čemukoliv, co by mohlo způsobit změny na materiálu (koroze, zplesnivění) a nebo vypadání štětin (uvolnění některých prvků, rozmočení lepidla).

Jak a čím štětce mýt?

K mytí štětců potřebujeme jen teplou vodu a šetrný mycí prostředek. Tím může být mýdlo nebo šampon, nejspíš ten, který sami používáme na tělo nebo vlasy.

Vybraný trochu naředěný přípravek si dáme do mističky nebo kelímku. Pokud máte tuhé mýdlo, tak ho stačí pořádně rozmydlit a nebo si vytvořit mýdlovou vodu pro případ, že štětce jsou jen lehce znečištěné.

Opatrně do něj smočíme štětinky nebo naneseme rozmydlené mýdlo. Myslíme na to, aby se přípravek nedostal do míst, kde jsou štětinky přidělané k rukojeti. Jemně mneme štětinky mezi prsty, případně hlavou štětce přejíždíme po dlani.

Nakonec pod tekoucí teplou vodou zase za jemného mnutí ze štětce vyplavíme nečistoty a mycí produkt. Pokud voda pořád ne a ne téct úplně čistá nebo je štětec stále na omak takový lepkavý (nebo pokud pořád ještě nevoní čistě), tak proceduru opakujeme.

Štětcům hlavu lehce vymačkáme v ručníku, upravíme její tvar a sušíme je ve vodorovné poloze, třeba na ručníku. Ideálně v teple, ale nefénujeme je.

 

Pokud jsou štětce hodně znečištěné, dáme si do kelímku mycí produkt smíchaný s vodou – v takovém množství, aby se nám do něj podařilo štětec smočit až skoro po objímku. Se štětcem budeme v lázni pohybovat tak, aby se z něj nečistoty vyplavily.

Pokud máme štětiny z přírodních materiálů, hodí se do mycí lázně přidat trošičku kvalitního oleje, třeba olivového. Bude na štětiny působit jako balzám.

U štětců na oční linky, kontury etc., kde nám velmi záleží na tvaru špičky, postupujeme extrémně opatrně. Na konci procedury tvar štětce zkontrolujeme a doupravíme.

Někdo taky rád štětce mezi jednotlivými koupelemi desinfikuje. K tomu může posloužit alkohol ve spreji, můžeme do něj přidat taky kapku esenciálního oleje.

K desinfekci nebo lehčí očistě se taky dá použít voda s rozpuštěnou jedlou sodou – i ta pomáhá odstraňovat zbytky produktů, mastnoty a desinfikuje.

A nakonec, taky stojí za to myslet na kvalitu štětců při jejich pořizování. Nemá smysl kupovat laciné štětce, které se nám nejpozději při prvním čištění rozlepí a poletí do koše. Vyplatí se zvolit lepší kvalitu, která nám umožní častěji štětec mýt a zároveň se z jeho služeb těšit dlouhou dobu.

Jak snadno (přírodně) čistit kosmetické štětce?

Tak a teď už nic nebrání tomu, aby vaše štětce dostaly příjemnou očistnou kúru :).

dify.cz