Druhy esenciálních olejů/extraktů

Druhy esenciálních olejů a extraktů pro využití v DIY kosmetice

Esenciální oleje prostě miluju a rozhodně v tom nejsem sama. Esenciální oleje, éterické oleje nebo třeba jen esence, to je označení pro látky získávané z rostlin různými metodami. Obsahují aromatické komponenty a nabízejí nám spoustu účinků. Věnuje se jim aromaterapie. Ta je bohužel považována za alternativní vědu, nicméně použití esenciálních olejů je v mnoha ohledech založeno čistě na jejich skutečných vlastnostech, které jim dala „matka příroda“ :).

Esenciální oleje se extrahují různými metodami, podle toho pak finální produkty dělíme. Tohle je vždycky užitečné znát, i třeba jen proto, abysme „nenaletěli“ a nekoupili něco, co vlastně vůbec neexistuje. Na dalších řádcích se budeme věnovat těm nejběžnějším.

Esenciální olej

Jako esenciální olej se často označuje jakýkoliv z dále uvedených produktů. V užším slova smyslu je ale esenciálním olejem jen část z nich.

Esenciální/éterické oleje jsou látky extrahované z rostliny, zejména za pomoci parní destilace (ale i jiných druhů destilace) nebo lisování. Lisování je typické hlavně pro citrusy.

Při destilaci se smísí rostlinný materiál s vodou, zahřeje se a teplem se začnou vypařovat právě esenciální oleje. Ty se pak díky následné kondenzaci podaří zachytit. Typicky se takto získává třeba esence z máty, levandule či eukalyptu. Většinou se destiluje jednorázově, ve výjimečných případech se ale takových destilací provádí několik za sebou. To se týká například oblíbeného ylang-ylang oleje, u kterého se setkáme díky tomu s více druhy esence.

Vedlejším produktem procesu jsou skvělé hydroláty (hydrosoly), čili květové vody v mnoha případech. Milujeme třeba růžovou vodu.

Lisování se využívá typicky při získávání olejů z citrusů. Produkty jsou poměrně levné, protože surovinou jsou pouze slupky, které zůstávají de facto jako odpad po jiném zpracování citrusů.

Absolute/absolue

U některých surovin nelze použít ani parní destilaci ani lisování, a tak se esence získávají rozpouštěním. Typické je to třeba pro květy jasmínu nebo růže. Výroba absolue je klasicky dvoufázový proces, kdy se nejdřív vonné látky rozpustí za pomocí rozpouštědla a následně se extrahují. Poté se často míchají třeba s oleji nebo jinými esencemi či extrakty. Takovým pěkným příkladem je třeba jasmín v jojobové oleji (v určitém procentu). Díky tomu si může i obyčejný smrtelník dovolit koupit třeba jasmín nebo růži v lahvičce :).

(Víc o vzácných esencích a absoluích v nosném oleji tady)

Absolue mají ještě něco navíc – obsahují z rostlin více než jen esenciální oleje. Obsahují vlastně vše, co se v rostlině nacházelo a dokázalo se rozpustit ve vybraném rozpouštědle. Což mohou být třeba pigmenty, vosky a tak dále.

Také je třeba počítat s tím, že absolue obvykle obsahují malinké procento alkoholu, který tam zbyl po procesu extrakce (třeba kolem 2 %)

CO2 extrakty (extrakce za pomocí oxidu uhličitého)

Některé extrakty se získávají za použití oxidu uhličitého pod tlakem za ambientální teploty. Tímto způsobem lze získat dva typy extraktů, v závislosti na tlaku. U nižšího tlaku získáme extrakt podobný esenciálním olejům, u vyššího pak mnohem komplexnější směs látek.

Tento způsob extrakce látek je novější a relativně drahý, ale přináší výborné výsledky, které se uplatí také třeba v potravinářství. A zajímavé jsou i v parfemářství, protože jejich vůně je velmi komplexní a věrná surovině.

Další typy extraktů

Nakonec ještě zmíním, že existuje spousta způsobů, jak připravit extrakty třeba i podomácku. Použít tak můžeme ingredience naší volby, včetně těch v kvalitě bio. Sem určitě patří příprava extraktů za pomoci rozpuštění v alkoholu, glycerinu nebo třeba olejové maceráty.

dify.cz