Zubní pasta pomeranč a koření

Recept na domácí zubní pastu z jílu

Zrovna přišel čas udělat novou várku zubní pasty a nějak mi přišla na mysl zimní kombinace pomeranče a hřebíčku. Je narozdíl od mátových a eukalyptových verzí poněkud hřejivější, pro zuby a dásně ale stejně dobrá. Hřebíček je jistota, mnohokrát ověřená.

V normální formě jsou citrusy pro sklovinu nepřítelem, kyseliny v nich obsažené škodí sklovině. Esenciální olej ale tyhle kyseliny (rozpustné ve vodě) neobsahuje. Má přitom spoustu dobrých účinků a úžasnou vůni.

 

Suroviny:

 • 2 lžíce jílu, já použila světlý skoro bílý (koupit), je to ale víceméně na vás
 • špetka mořské soli
 • špetka jedlé sody (koupit)
 • větší špetka mleté skořice
 • voda
 • 3 kapky hřebíčkového esenciálního oleje
 • 3 kapky pomerančového esenciálního oleje (koupit)

Všechny sypké ingredience smícháme v nádobce, kterou jsme si vybrali. Měla by jít dobře uzavřít a musí být pečlivě vymytá. Poté po kapkách přidáváme vodu a mícháme směs, pokračujeme do doby, než dostaneme nám příjemnou konzistenci. Nakonec vmícháme esenciální oleje.

Pokud je nemáte ještě dobře otestované, zkoušejte pastu po každé kapce :).

Publikovala jsem další dva recepty na zubní pastu – na mátovou tady a na skořicovo-hřebíčkovou tady. Tak pokud jste ještě domácí pastu nezkoušeli, tak na ně třeba mrkněte taky :).

Domácí zubní pasta bez chemie

12 ks komentářů

  1. Zatim jsem ho kupovala jen tady, jednou drogerie, jednou zdravá výživa a pak jeden eshop.. takže pro tebe asi trochu z ruky :/ ale chci příště zkusit nějakej českej eshop

 1. Dobrý den, můj dotaz je sice mimo mísu, ale chtěla bych se zeptat, kde kupujete esenciální olej z rozmarýnu.

  1. Ahoj nedůvěřivče :) Pokud máš slušnou kvalitu jílu, tak nevadí. Jíl se naopak používá k optimalizaci fungování zažívacího ústrojí, pije se až několikrát denně rozmíchaný ve vodě :) I kdyžtady to není úplně ideální, protože se počítá, že jíl na sebe „nabalil“ nějaký ty nečistoty