Tipy, jak pečovat o svoje zásoby kosmetických surovin

Péče a skladování kosmetických surovin

Dříve nebo později se nám doma nashromáždí různé věci související s výrobou kosmetiky. Obaly, suroviny, pomůcky… Jak je skladujete, jak o svoje zásoby pečujete? Pokud nijak, tak je možná na čase se tomu trošku pověnovat… Námět na tenhle článek vychází z mojí momentální potřeby :). Protože nějakou péči jim skutečně věnovat musíme.

Čistota

Čistota by měla být samozřejmá, ale přeci jen někdy se může stát malinká nehoda. Základem je mít veškeré suroviny v obalech, které lze dokonale uzavřít. Nechceme vysypané prášky ani rozlité tekutiny. U ingrediencí v lahvičkách se může stát, že je někde nějaká kapka, to vždycky utřeme. A pozor, některé obaly nejsou dobře vyrobené a protékají. Mě toto už nejednou překvapilo. Jinak čistota se týká i obalů a pomůcek.

Tma a chladno

Dalším pravidlem, které je nám dobře známé, je skladování ve vhodných podmínkách. Obecně platí, že tmavé chladné místo poslouží nejlépe. Když nic jiného, tak aspoň ta tma, aby byla. Já třeba nemám možnost přes léto mít věci na chladném místě, mám doma dost teplo a do lednice to nedávám. Prozatím bylo vždy všechno bez problému.

Nicméně některé suroviny vyžadují speciální podmínky, třeba určitou teplotu a do lednice skutečně bez otázek patří.

Zrádné sáčky

Několik nehod už jsem měla i se sáčky různých druhů. Pokud máme něco v sáčcích, tak ty buď velmi dobře uzavřeme, třeba pevným srolováním horní části a použitím skřipce, nebo vrchní část přeložíme (i několikrát) a přelepíme lepící páskou. Tady si hodně dáváme pozor na materiál, ze kterého je sáček vyroben, a na vlastnosti pásky. Sáček z choulostivého materiálu se pak velmi snadno protrhne, až budeme pásku sundávat. Existují různé izolepy, které se dají opakovaně používat. Taková možnost je super, obvykle dobře lepí, ale zároveň ji pak snadno sundáme, když do pytlíku potřebujeme. Pak zase sáček zalepíme.

A ano, jak už jsem tu zmiňovala, materiál sáčku je důležitý. Některé sáčky snadno utrpí újmu. Papírové sáčky zas mohou pustit do suroviny vlhkost.

Pozor na kvalitu obalů, poškozené šup do koše, ty ani neukládat

Sama jsem se přesvědčila, že plastové obaly nejsou tím nejlepším. Už jsem ve své sbírce vyhmátla několik plastových dóziček, které měly naleptané vnitřní stěny. Při prvním náznaku takového poškození by měl obal letět do koše. Nechceme žádné jedy v našich výrobcích! Tohle je jedním z hlavních důvodů, proč pořizovat obaly z jiných materiálů, kde to jen jde. Třeba ze skla. Jsou sice o něco dražší, ale jsou investicí, která se nám vrátí. A nejenom finančně.

Nicméně plastové obaly se výborně hodí na cestování nebo třeba do sady kosmetiky, kterou s sebou nosíme do bazénu. Je ale lepší v takových případech snížit koncentraci esenciálních olejů, protože právě ty mohou povrch plastu snadno narušit. A samozřejmě obaly kontrolovat.

Pozor na datum spotřeby

Jako u jídla, i u kosmetických surovin musíme v některých případech hlídat datum spotřeby. Některé jsou totiž náchylné ke kazení se. Jsou to třeba různě zpracované rostliny nebo některé oleje. Tohle vypadá jako další banalita, ale přiznejme si, že se nám občas něco podaří prošvihnout. Proto je potřeba udělat si systém a nějak si to hlídat. Třeba si psát seznam takových surovin, označovat si lahvičky, cokoliv. prostě mít možnost vidět, kterou surovinu potřebujeme urgentně zpracovat.

Taky tu ale musím připomenout, že často ten datum spotřeby je vlastně fiktivní. Je stanovený podle nějaké tabulky či nařízení a ve skutečnosti ingredience může vydržet mnohem déle. A nebo se taky zkazí dříve. Často nám hodně napoví zrak i čuch :).

Nánosy žluklého oleje

U zkažených surovin zůstaneme. Lépe řečeno u žluklého oleje. Nejednou se mi totiž přihodilo, že se v oblasti uzávěru lahvičky vytvořila vrstvička žluklého oleje. Vypadá to pak, že je žluklý celý obsah balení, ale není to tak, jen prostě smrdí uzávěr. A samozřejmě, pak při používání se kousky toho žluklého oleje můžou uvolňovat a znečistit nám výrobek nebo zašpinit tamponek.

Takže… veškeré takové olejové usazeniny pravidelně čistíme, a to opatrně, aby nám zbytky nespadly do lahvičky. A samozřejmě nejlepší je prevence, tedy nenechat, aby na nějakých místech vůbec zůstávaly zbytky oleje.

Všechno důležité si zapisujeme

Já osobně mám často pocit, že si všechno pamatuju. Že až si budu potřebovat na něco vzpomenout, že to půjde raz dva. A samozřejmě realita je někde úplně jinde. Proto vím, že je potřeba věci zapisovat. Pokud někde dobře něco koupíme, poznamenáme si kde a za kolik. Nebo si zapíšeme jakýkoliv jiný detail, který nám přijde podstatný nebo zajímavý. V některých obchodech nám suroviny naváží do nějakého neoznačeného pytlíku. Vždycky, ale fakt vždycky si musíme poznamenat, co to je :).

 

A co vy, máte nějaké tipy, jak se starat o naše zásoby? :)

dify.cz

6 ks komentářů

  1. Tak podobnou inventuru mám za sebou i já, jelikož toho m už strašně moc a bylo to páté přes deváté, mám zvlášť emulgacni vosky, jíly, atd prostě zaškatulkovane . Pokud mi něco dochází mám v mobilu nákupní seznam a průběžně doplňuju. Teď nedávno jsem dělala pořádek i v prázdných obalech. Pokud jsou vymýt recykluju od drogerkove kosmetiky, nosí mi je kolegyně z práce, ale bohužel ne všechny jsou perfektně vymýt…některé oleje mám v lednici (malina, pupalka, brutnak, karotku ty jsou dost citlivé na teplo a oxidují už při pokojové teplotě…i když dnes mi přišel rozmarýnový extrakt tak pro jistotu do každého kapnu ať se nemusím bát při tvorbě emulzí aby vydrželi tu teplotu:-)

          1. jo tááák, tak to jo hlavně jich je moc:-) Tak i na mateřské jsem stále zaměstnanec, takže nejsou ex:-) I když mi prorokují, že už se do práce nevrátím a budu se živit výrobou domácí kosmetiky:-) No nééé že by to nebylo hezké, ale to už by nebl koníček a oddech a hlavně administrativa v ČR v této oblasti dost demotivující:-(

          2. Hmmm, tak uvidíme, jak moc prorocký schopnosti mají :) ta administrativa je děsná, komentovat to radši nebudu