Seriál o sacharidech: monosacharidy

Seriál o sacharidech: jednoduché cukry

Monosacharidy jsou velmi důležité, jednak jsou základem všech existujících sacharidů, také jsou ale zásobárnou energie. A zase abychom to neměli tak jednoduché, sacharidy nejsou palivem jen pro nás, ale i pro spoustu nezvaných přátel.

Co jsou monosacharidy?

Monosacharidy neboli jednoduché cukry jsou základní stavební jednotkou pro všechny známé sacharidy. Mezi jejich charakteristické vlastnosti patří bezbarvost, rozpustnost ve vodě a uskupení v krystalcích. Některé monosacharidy mají sladkou chuť, ale rozhodně ne všechny.

Druhy jednoduchých cukrů

Jednoduchých cukrů je pořádná spousta, i když my se běžně setkáváme jen s několika z nich. Všechny monosacharidy dělíme na aldózy a ketózy – to podle toho, kde mají tzv. karbonylovou skupinu (vodík navázaný na uhlík dvojnou vazbou).

Nejznámějšími aldózami jsou glukóza, galaktóza. Z ketóz stojí za pozornost hlavně fruktóza.

Glykemický index neboli magická zkratka GI

Glykemický index je ukazatel, který je důležitý pro všechny, bez ohledu na váhu či neduhy. K tomu se nám přímo váže pojem glykémie neboli krevní cukr, resp. jeho koncentrace v krvi.

Glykemický index nám říká, jak se zvedne hladina krevního cukru po požití dané potraviny, a to ve srovnání s glukózou. Tento index vyjadřuje jak rychle, ale taky jak dlouho se bude cukr do krve uvolňovat. Maximální hodnota může být 100 – tu má čistá glukóza a s glukózou se porovnávají i všechny ostatní látky, ze kterých tělo jednoduché cukry získá. Výslednou hodnotu ovlivňuje řada faktorů, pro nás je asi nejdůležitější struktura sacharidu a jeho navázání na další látky. Také existence rozpustné vlákniny příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi tím, že vytváří jakýsi gel, který zpomaluje vstřebávání a snižuje tak GI.

Výkyvy hladiny cukru v krvi způsobují návaly hladu a chuti po sladkém.

Riziko vysokého krevního cukru

Glukóza je tím, co známe jako krevní cukr. Stálá vysoká hladina krevního cukru je velmi riziková a může způsobit řadu chorob – třeba některé typy cukrovky. Vlastně je to také jedna z příčin tzv. civilizačních chorob.

Vyšší hladina cukru v krvi signalizuje slinivce, aby dodala do krve inzulín. Inzulín má mnoho funkcí – reguluje pocit hladu a hlavně pak tělu říká, jak s cukrem v krvi naložit. U nadbytku cukru může přikázat jeho spálení nebo i uložení. Ano, uložení v podobě tukových zásob.

Jednoduché cukry jako palivo

Jak už bylo uvedeno, jednoduché cukry přímo slouží jako palivo. Jsou štěpeny a následně oxidovány a tak vzniká energie. Energii získanou z cukrů potřebuje zejména náš mozek.

Cukry neslouží ale jenom našim vlastním buňkám. Jsou totiž zásadní „potravou“ i pro mnohé mikroby. Typickým příkladem jsou třeba kvasinky nebo stafylokokové. Nadbytek cukru tedy pro ně vytvoří příhodné podmínky a podpoří jejich množení.

Dalším typem buněk, které jsou na cukrech závislé, jsou buňky rakoviny. Ty totiž žijí prakticky jen z cukrů, jiné látky běžně metabolizovat neumí. I toto je ohromný důvod k tomu, abychom s cukry nakládali rozumně.

Jíst, nebo nejíst jednoduché cukry?

Čistá glukóza je zdrojem rychlé energie. Po takovém „nášupu“ ale následuje nepříjemný pokles, který může mít za následek nejen hlad a neodolatelnou chuť na sladké, ale i pokles výkonnosti a zhoršení koncentrace. Proto je mnohem lepší dávat přednost potravinám s nízkým glykemickým indexem – naše hladina krevního cukru bude stále nízká, stabilní a naše tělo bude v pohodě. Takže ano složeným sacharidům, ne glukóze jako takové ( a všem těm výrobkům s glukózovým sirupem a pod.)

Fruktóza má překvapivě nízký glykemický index, zato však její vliv na inzulín je mnohem nižší, a tak se později vytváří pocit sytosti. Výsledkem může být zbytečně vysoký příjem cukru.

dify.cz