Přírodní kosmetika: jak na ni přejít snadno a bezbolestně

Často čtu zkušenosti jiných, kteří se rozhodli pro výměnu klasické kosmetiky za přírodní a s ne zrovna opimálními výsledky. Tyhle zkušenosti mě moc mrzí, a o to spíš, že na vině není přírodní kosmetika. Za takovou špatnou zkušenost může nešťastná volba při výběru nebo třeba nevhodné použití. Těmito řádky bych ráda usnadnila začátky těm, kteří se na přírodní kosmetiku chystají, a taky bych chtěla dodat odvahu těm, kteří už si ji vyzkoušeli a nesplnila jejich očekávání.

Kůže vstřebává to, co na ni dáme

Kůže je orgán, který umí dost dobře vstřebat to, co na ni dáme. Spousta látek se tak dostane do hlubších vrstev kůže, některé ale putují až do krve a krevního oběhu. S tímhle musíme počítat u veškeré kosmetiky. Klasická kosmetika je vyrobená hlavně ze syntetických substancí. Ty sice často vyvolávají citlivost, narušují biologické pochody nebo se někde hromadí, nemají ale sami o sobě většinou žádnou zvláštní aktivitu, jsou „mrtvé“. Oproti tomu přírodní substance v přírodní kosmetice jsou „živé“ – vyznačují se určitou aktivitou. Tohle je jeden z důvodů, proč přechod na přírodní kosmetiku může způsobit problémy – naše tělo prostě není zvyklé na tyto aktivní látky. Řešením pro nás je začít od toho nejjednoduššího, tedy v podstatě od surovin (o tom více v dalším odstavci). Začít zlehka tím, co je považováno za hypoalergenní. U esenciálních olejů více ředit. A používat jen několik málo věcí naráz.

Čím jednodušší tím lepší

Podle mě jedna z nejdůležitějších věcí na začátku je používání holých surovin. Koupit si nosný olej, esenciální olej, květovou vodu, připravit si jednodruhový výluh. Žádné míchání mezi sebou, žádné složitosti. Tohle je důležité hlavně protože:

  • pokud vám něco nesedne, hned víte, co to bylo
  • zátěž na kůži není tak vysoká – máme omezené množství látek, se kterými kůže přijde do styku
  • účinky se často projeví až za nějakou dobu – opět důležité vědět, co na vás jak působí
  • potřebujete poznat svoji kůži – zase se vracíme k tomu, že musíte vědět, na co jak reaguje a co vyvolává jaký efekt. A taky jaká vlastně vaše kůže je.
  • Situace pod kontrolou! To je jeden z nejpádnějších důvodů pro přechod na přírodní kosmetiku vůbec.

A teď pár tipů, pokud se chystáte na svůj první nákup…

Nosné oleje, nebo prostě jednoduše rostlinné oleje – použití místo krému, na kompletní odličování plus jako surovina na výrobu snad jakéhokoliv typu kosmetiky.

Nejlepší jsou příjemné, lehčí oleje. Výborný je mandlovýjojobový nebo kokosový (ten ale lepší doplnit dalším). Trošku dražší je arganový, který se vyplatí hlavně na oční okolí.

Rozhodně nezačínat ricinovým olejem, na obličej bych taky nedoporučovala samotný olivový pro začátek.

Másla – pro první pokusy je ideální jenom bambucké (které zaručeně neucpává póry, můžete si pořídit třeba i už šlehané bambucké). Kakaové pak leda na tělo nebo na rty. Je totiž hodně označované jako póry ucpávací, je tužší a práce s ním specifičtější. Většině lidí kakaové máslo samo o sobě žádné problémy nezpůsobí, s těmi póry to vůbec není tak žhavé, ale chceme si ušetřit případné problémy a zanevření na něj. Protože později se bude hodit :).

Esenciální oleje – tyto koncentrované poklady získané z rostlin nabízejí mnoho benefitů a rozhodně by aspoň jedna lahvička měla být v každé domácnosti. Pokud nehledáte nějaký konkrétní účinek, sáhnout můžete po těch nejuniverzálnějších – lavandinu nebo tea tree. Nebo si vybrat podle konkrétní indikace. V případě zdravotních komplikací je potřeba ověřit, že tam není kontraindikace. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat hlavně v případě neurologických onemocnění (epilepsie atd.), velmi vysokého tlaku, v těhotenství a při kojení jsou některé oleje také nedoporučovány. Obecně při těhotenství a v období kojení je lepší oleje více ředit.

Pro dalších pár tipů můžete zavítat do mého článku o mých nejoblíbenějších esenciálních olejích, kde se dočtete i o jejich použití. A pro zakoupení můžete sem.

Květinové vody/hydroláty – sem patří hlavně růžová, levandulová a z pomerančového květu. Je to v podstatě voda s nepatrným obsahem esenciálních olejů, která je vedlejším produktem při klasické destilaci esenciálních olejů. Květové vody se dobře užijí jako tonikum mezi čištěním pleti a nanesením oleje. A později třeba do krémů.

Všechny naše hydroláty najdete tady.

Bylinky, čaje a další suroviny aneb přírodní kosmetika nemusí být jen z lahvičky. Určitě stojí za vyzkoušení med a ovesné vločky na čištění pleti a pak běžné ingredience z lednice na výrobu masek. A třeba rooibos nebo lapacho jako součást pleťové vody.

Pozor na rádoby přírodní kosmetiku

O tomhle tématu už jsem psala jindy – v tomto článku. Chci teď zdůraznit hlavně to, že ne všechna kosmetika označovaná jako přírodní je skutečně přírodní a dobrá, účinná, bezpečná. Proto preferuju začínat se surovinami. Pokud skutečně chcete už nějaký hotový kosmetický přípravek, dobře se informujte o jeho složení i o výrobci. To poslední, co potřebujete, je zklamání nebo osypaný obličej.

Zapomeňte na typy pleti

Hodně se rozmohlo škatulkování pleti. A to je špatně. Suchost nebo množství mazu a různé reakce naší pleti neříkají moc o tom, jaká je. Mluví totiž hlavně o tom, v jakém je stavu. Na to klasické kosmetické teorie nemyslí a proto většina z uživatelů obyčejné kosmetiky vybírá (nebo je jim vybíráno) právě podle těchto nálepek. Na suchou to, na mastnou to, na problematickou ono a za normální buďte rádi a vezměte si tohle. U přírodní kosmetiky je to o tom, že pleť ladíme. Snažíme se o to, aby měla správné podmínky a aby se uzdravila. Zdravá pleť je hydratovaná, tvoří optimální množství mazu a nezanicuje se. A vzhledem k prostředí o ni musíme pečovat – vzduch ji vysušuje, znečištění ji zanáší a narušuje rovnováhu. Pořád to je ale o udržování jejího zdraví, ne o boji s mastnotou, suchostí nebo pupínky.

Taky je nutné mít na paměti, že stav pleti velmi závisí na stavu našeho zdraví, do jisté míry odráží naši celkovou kondici.

Nejdřív si to vyžereme

U spousty věcí může být přechodová fáze – tedy období, kdy se stav horší. Tohle je hodně typické pro všechny ty přírodní, alternativní a já nevím jaké věci (jak by to nazvali někteří). Je to proto, že se něco mění. Tělo se přizpůsobuje. Třeba mazové žlázky začínají regulovat tvorbu mazu, vylučují se toxiny, něco se dostává do pohybu. Prostě, musíme být připraveni na to, že možná prvních pár dnů či dokonce týdnů nebude ten výsledek tak dobrý. Je to ale zase důkaz toho, že se něco děje.

A pak možná budeme muset čekat

Ne vždycky jsou výsledky hnedka. Pokud si umícháte nějakou rozumnou pleťovou masku (třeba s jogurtem nebo bílkem jako základ), budete mít hebčí pleť. Pokud vyměníte krém za olej, budete mít nejspíš svěžejší barvu a lepší pocit. Ale třeba pupínky nezmizí jako mávnutím kouzelným proutkem. Budete muset čekat pár dní, možná nějaký ten týden. Důležité je vytrvat a učit se z toho.

Problém? A kde je viník?

Přírodní kosmetika je velmi bezpečná a má dobře předvídatelné výsledky. Problém tu je jen jeden – je potřeba ji správně použít. To má ale háček – málokdo svoji pleť dokonale zná a navíc ještě míň lidí ví, co všechno je v pozadí (= všechny ty tělesné systémy, které mají nějakým způsobem vliv na kůži, jejich stav a možné zádrhele). Můžeme si ale být jisti tím, že pokud použijeme kvalitní olej, řekněme jojobový, a naše kůže nezareaguje dobře, problém není v oleji. Olej je pořád plus mínus stejný, zrovna tak jeho účinky. Tím, co může za špatnou reakci, je naše kůže, její stav a všechny ty složité procesy v pozadí. Případně neadekvátní použití, což zase nemá nic společného s olejem.

Tedy, pokud použijeme přesně podle indikací nějakou běžnou kosmetickou surovinu a vyskytne se negativní reakce, je potřeba to vzít jako vodítko. Snažit se na základě toho poznat, kde je problém a napravit to. Ono nás to dovede ke zdárnému konci.

(Výjimkou jsou speciální ingredience, které mají samy o sobě vedlejší účinky (i když to nejsou vedlejší účinky ve stejném smyslu jako u syntetických léčiv).)

A ještě pár slov závěrem…

Naše kůže absorbuje z velké části to, co na ni namažeme. Můžeme tak na ni dávat lék, ale taky jed. Kůže má vlastní paměť, zrovna jako naše ostatní orgány. My jsme možná na tu všechnu chemii zapomněli, naše tělo ale nejspíš ne…

A co vy, máte nějaké zajímavé zkušenosti ze začátků s přírodní kosmetikou?

dify.cz

4 ks komentářů

    1. Ahoj Karolíno, tohle je docela zapeklitý, je potřeba testovat :) Záleží na tom, co přesně za šampon to je, v jakym stavu máš vlasy, jakou technikou myješ a oplachuješ a po jak dlouhou dobu to zkoušíš.. A pak další věc je, že jsme všchni zvyklý na vlasy umytý klasickym šamponem – takovej vlas vypadá jinak a musí se taky nějakou dobu vzpamatovávat :) Spousta přírodních šamponů vyžaduje důkladnější napěnění, promnutí a taky opláchnutí. Na facebooku je výborná skupina – https://www.facebook.com/groups/964861266862459, tam se řeší právě vlasy a jejich mytí, všelijak, jen ne šamponem :)