Pár tipů pro dobré spaní aneb co mě naučily poslední 3 roky

Rady, jak lépe usínat a kvalitněji spát

Spánek. Asi není potřeba zdůrazňovat, jak moc důležitý je. To víme všichni, i když ne vždycky se tím řídíme. Čemu se ale věnuje málo pozornosti, jsou věci, které mají na náš spánek vliv. Na jeho kvalitu. A na to, jak se budeme cítit druhý den a jak na tom budeme se zdravím za x let.

První rok jsem na blogu věnovala prostor adrenální únavě (více tady). Tato diagnóza je odmítaná mainstreamem, je považovaná za neexistující. Já jsem ale nedala na mainstream, tuhle diagnózu jsem přijala jako velmi pravděpodobnou a začala pracovat na uzdravování. A součástí programu byl i spánek. Ten nejen že mi pomohl k uzdravení, v souvislostech mi pomohl pochopit spoustu procesů v těle. Rozhodně tu platí, že „všechno zlý je pro něco dobrý“. Ještě ze mě není ranní ptáče, ale můj spánek se o hodně zlepšil a po těch zkušenostech nechápu, jak může být tolik zásadních věcí souvisejících se spánkem přehlíženo.

Takže, teď těch pár tipů :)…

Naše tělo funguje v cyklech, akceptujme to

Naše tělo přirozeně funguje v cyklech. S těmito cykly souvisí například tolik důležitá produkce hormonů. Zdravé tělo je ve dne přirozeně aktivní a v noci odpočívá a regeneruje a připravuje nás na další den. Na tento cyklus má ale vliv řada věcí a dnešní člověk ho má většinou rozhozený. Pokud ho chceme „opravit“ a přiblížit k normálu, potřebujeme pochopit, co kde „poštelovat“. V zásadě nám hodně napoví zdravý rozum. Rozhodně tu ale platí, že i zdánlivé „detaily“ mají význam. Jedná se například o denní světlo (ideálně skutečně sluneční), o příjem cukrů v průběhu dne, o načasování fyzické a duševní aktivity, důležitá je také pravidelnost, mít určitou rutinu.

Porušený cyklus = narušený spánek i všechno ostatní. Ano, nemá to fatální následky, ne okamžitě. Za roky to ale na tělu zanechá šrámy a vytvoří to podmínky pro vznik spousty nemocí.

O některých z těchto prvků v dalších bodech…

Cukr je špatný pán, mysleme na to!

Konzumace sacharidů i dalších živin má ohromný vliv na to, jak bude vypadat náš spánek. Příjem sacharidů má vliv na tvorbu různých hormonů a tyto hormony pak mají dopad na naše tělo i mysl. Špatný spánek dost často značí právě problémy s hladinou cukru. Hodně nízká hladina cukru v krvi může způsobovat neklidný spánek nebo spánku zabraňovat, i když paradoxně „nemáme energii“. Přesně z tohohle důvodu se nám ale začnou do krve pumpovat hormony. Špatné sny, neustálé převalování se, neschopnost usnout nebo naopak noční buzení se, to všechno spolu souvisí. A může to být následek právě výkyvů hladiny krevního cukru.

Takže jaká je rada? Udržovat si stabilně nižší hladinu cukru a vyhnout se výkyvům… Na tohle neexistuje univerzální recept, ale sami si můžeme vysledovat, jak naše tělo funguje a co potřebuje.

Pozor na večerní „zavaření se“

Večer jsme mnozí zvyklí jet na plné obrátky. Přes den jsme v práci a večer život teprv začíná. To je přesný opak toho, jak by chtělo fungovat tělo. To chce večer už klid a ne přílišnou aktivitu (přílišná aktivita = pumpování hormonů, zase!)

Jak ale z toho ven, když prostě do práce musíme a povinnosti nás čekají večer? Možností je více, záleží na tom, co nám bude vyhovovat. Každopádně nejzásadnější je asi dát si před spaním pohov. Nemyslet na problémy, nepřemýšlet nad ničím komplikovaným, prostě si udělat pohodu. Umožnit mozku se zklidnit. Taky se dá režim trošku přenastavit a naučit se vstávat dřív a třeba ještě něco udělat ráno. I to je možnost.

Světlo!

I o světle jsem tu už psala. Světlo je dost zásadní pro naše tělo. Světlo totiž mimo jiné proniká naším okem a tím spouští reakce. Jako třeba zase tvorbu hormonů. Vlastnosti světla určují, jaké hormony se budou vyrábět. Tzv. modré světlo ze zářivek a monitorů je „dopingové“, naopak světlo se žlutým zabarvením už spouští produkci „spánkových“ hormonů. Proto modré patří ránu, bílé celému dni a večer už jen žlutému. Někdo je na toto citlivější, někdo méně. Ale příroda to tak zařídila, kopíruje to totiž cyklus dne a noci.

Pozor na vzrůša

Pod vzrůšem si může každý představit, co chce :). Zásadní je, že vzruchy nás zase napumpují a často pak trvá, než to klesne zpátky k večernímu normálu. Jako typický příklad bych uvedla čtení nějakého super zajímavého článku před spaním. To nás pak čeká možná ne klidný spánek, ale tisíce myšlenek a nutkání vstát a číst dál. A úplně nejhorší je, když si takhle před spaním naservírujeme nějaký problém. A naprosto úplně nejhorší je, když vklouzneme do postele a začneme o nějakém problému přemýšlet. Do postele si problémy nebereme! :)

Najděme si vlastní medicínu

Když všechny tyhle principy chápeme, mnohem snadněji si zajistíme dobrý spánek. Někdy se ale můžeme snažit sebevíc a stejně se nám do cesty něco připlete. Pro takové případy potřebujeme vědět, co na nás funguje. Najít tu správnou medicínu. Dobře funguje třeba zchlazení (i proto se třeba dobře usíná v chladnější místnosti). A nebo bylinky! Bylinkový čaj, bylinkové kapičky. A nebo naše oblíbené esenciální oleje. Klasická levandule/lavandin (který máme v BIO terapeutické kvalitě, i pro vnitřná užití). Nebo já mám ráda kadidlo. Skvělý je i levandulový hydrolát, ten náš můžeme užívat i vnitřně – stačí přidat lžičku do skleničky vlažné vody.

Na spánku záleží!

V dnešní době je bohužel dost těžké spánku věnovat takovou pozornost, kterou si zaslouží. Je to ale něco, za co skoro s jistotou zaplatíme daň i s úroky. Je proto opravdu důležité snažit se o vyladění. Třeba si celkově přenastavit režim, hodnoty, najít si podpůrné bylinky nebo vlastní „rituály“. Pak budeme zdravější a šťastnější! :)

PS… na obrázku je moje asi nejvíc favorite knížka – Alchymista od Paula Coelha. Tentokrát na ni jdu v katalánštině, takže ji budu číst minimálně dvakrát :). I když je podnětná, pro mě je výborným čtením na večer. Proč? Protože dává „klid v duši“ a velkou naději. Naději, že co má klapnout, klapne. Že když si něco opravdu přejeme, tak celý vesmír se spojí a pomůže nám dosáhnout našeho cíle. 

dify.cz