O eukalyptovém esenciálním oleji

Eukalyptový esenciální olej a jeho použití

Eukalyptový olej patří mezi nejčastěji používané esenciální oleje a jeho vlastností se využívá i v řadě komerčních farmaceutických či kosmetických přípravků. Já osobně jsem ho hodně dlouho neměla úplně v lásce, ale teď vlastně vůbec nevím proč. Má čistou svěží vůni a užijeme ho ve spoustě produktů. A taky nám uleví třeba v případě nachlazení.

O eukalyptovém EO

Eukalyptový olej se získává parní destilací z listů a mladých větviček rostliny Eucalyptus Globulus. Domovinou eukalyptu je Austrálie, i když postupem času se rozšířil do mnoha dalších koutů světa. Konzistencí je to olej řídký, jen velmi lehce nažloutlý a má výrazné, někdy až ostré aroma. Ve vonných kompozicích ho najdeme mezi vrchními tóny.

Složení eukalyptového oleje

Jednou z nejdůležitějších složek je eukalyptol, pro který se využívá v řadě produktů, které dostaneme i běžně v lékárně či drogerii. Dále v něm najdeme třeba nám dobře známý limonene, dále globulol, a-piren, b-piren…

Účinky eukalyptového oleje

Eukalyptový esenciální olej nám nabízí spoustu účinků, které oceníme v produktech každodenní potřeby. A pak další nám pomohou v situacích mimořádných – třeba když se o nás pokouší nějaká choroba.

Obecně se uvádí, že má především tyto účinky: analgetické, antibakteriální, antiseptické, antivirální, deodorizační, diuretické, protikřečové, protirevmatické, protizánětlivé, stahující a stimulační. Dále pomáhá s hojením jizev, uvolňováním hlenu a vykašláváním.

Použití eukalyptu

Eukalyptus je nápomocný opravdu v ohromném množství situací a využijeme ho jak přímo (třeba k inhalaci) tak jako součást výrobku.

Nachlazení. Jedna z nejčastějších situací, kdy saháme po eukalyptu. Pomáhá k pročištění dýchacích cest, uvolňuje hlen, pomáhá k vykašlávání. Ve výsledku se nám pak lépe dýchá, zmenší se dráždění k neproduktivnímu kašli, ale kromě toho i pomáhá snižovat třeba bolest hlavy. Můžeme inhalovat nebo třeba připravovat masti a krémy.

Fever oil. To je častá anglická přezdívka eukalyptového EO. Používá se ke snižování teploty, často se míchá s esencí máty peprné. Zase ho můžeme jednoduše mixnout s rostlinným olejem nebo krémem a nebo si připravit jednoduchý sprej.

Produkty ústní hygieny. Tohle vlastně známe. Zubní pasty i různé ústní vody mívají chuť eukalyptu. Naše vlastní ale můžou mít kromě chuti taky veškeré jeho účinky. Takže můžeme snadno přidat do naší domácí zubní pasty (tady najdete hned několik receptů na pastu, eukalypt můžete přidat do kteréhokoliv) a nebo si připravit jednoduchou ústní vodu. Taky ho můžeme naředit olejem, třeba kokosovým, a používat lokálně na ošetření dásní, aft či počínajících oparů. (má antivirotické a antimikrobiální účinky, což je přesně pro tenhle případ).

Uvolnění svalů. Naprosto jednoduchý způsob, jak uvolnit naše svaly, je rozmíchat kapku esence v oleji nebo krému a s tím pak jemně masírovat.

Osvěžovače vzduchu, sauny a další inhalační zážitky :). Je tu spousta účinků, které nahrávají tomuto použití. Osvěžuje a zároveň hubí viry a bakterie, což oceníme třeba i v období nachlazení (a taky jako prevenci). No a pak tu vlastně máme i jeho deodorizační schopnosti.

A taky na klouby… samozřejmě tady se nám hodí celá řada jeho účinků. Nejčastěji ho přidáme do nějakého základu, který se pak lehce vetře.

Pleťové a tělové produkty. Tady asi není moc co vysvětlovat :). Spousta účinků z něj dělá skvělého pomocníka v péči o pleť, speciálně problematickou či postiženou nějakým neduhem. Dáváme si pozor, aby se nedostal ve vyšší koncentraci k očím, které by zbytečně podráždil. A pomáhá rankám se hojit.

Super na léto. Eukalypt působí chladivě, má svěží čistou vůni, která je příjemná na léto. A samozřejmě, použití v létě nahrávají i jeho deodorizační účinky. Výborně tak poslouží třeba do deodorantů, sprchových gelů nebo pudrů do bot.

Eukalypt jako repelent. Esence, ale někdy i celá rostlina se používá k odpuzení určitých druhů hmyzu. Vždycky stojí za to vyzkoušet, který z esenciálních olejů bude fungovat proti konkrétnímu škůdci.

Vzpruha. Svěžest a chladivost eukalyptu pomáhá osvěžit i naši mysl. Stimuluje, snižuje pocit vyčerpání, bystří myšlení. A taky celkově zlepšuje náladu. Pomáhá prokrvování, samozřejmě i prokrvování mozku.

Skvěle jde dohromady…

Skvěle jde dohromady třeba s: citronem, mátou, tymiánem, borovicí, levandulí, citronovou trávou…

Další druhy eukalyptu

Jako u jiných rostlin, i u eukalyptu se setkáme s různými druhy. Z některých dalších se také získávají esenciální oleje, potkáme se proto například s citronovým nebo peprmintovým eukalyptem či eukalyptem radiata. Účinky a použití se pak u takových olejů může lehce lišit.

 

Když to shrnu, tak eukalyptový esenciální olej je jedním z těch, které se vyplatí mít doma v lékárničce (vedle čajovníkového a levandulového). Pokud ho ještě nemáte, seženete ho tady u nás. Krásně voní, je BIO a navíc v potravinářské kvalitě.

dify.cz