O blogu

Pokud jste sem zavítali poprvé nebo jste zatím náš blog příliš nepoznali, nechte se jím v krátkosti provést :). Hned na začátek vám řeknu jedno – ze všech sil se budu snažit, abyste načerpali spoustu užitečných nových informací a kopu inspirace…

Komu blog patří

Jsme dvě sestry, které jednoho dne znovu-objevily kouzlo a sílu toho, co vytvořila příroda. Když jsme byly malé, vyráběly jsme květinové parfémy, barvy z borůvek a dělaly papír z krásných kvítků bouřky (alias rozrazilu). Pak nás jaksi pohltila mánie nakupování a shromažďovaly jsme všechny možné i nemožné zbytečnosti, patlaly se přípravky z katalogů a jedly super sušenky z reklamy (říkaly, že byly zdravé!). Naštěstí… jednoho dne jsme si nějak uvědomily, že vlastně výsledky nejsou nikde.. a začaly jsme mít potřebu zkoušet něco nového, jiného.. a nějak přirozeně jsme se propracovaly k přírodním produktům. Jako první to byly oleje a pár esenciálních olejů a taky superfood – a to speciálně kokosový olej. A to jsme vůbec netušily, že budeme vyrábět vlastní mýdla, pleťové produkty a že zcela přehodnotíme přístup ke stravování a životnímu stylu jako takovému. V současné době vede blog jen jedna z nás – Pavla. Šárka má svůj nový prostor. Píše nejen o přírodní kosmetice a zdravých delikatesách… ale o lifestylu celkově, ale v jejím podání! Je to totiž Capricho Lifestyle a najdete ho na adrese capricho.cz/capricholifestyle. O mně – Pavle – se dozvíte víc tady.

Jak se blog narodil

Myšlenka založit blog se zrodila ve chvíli, kdy jsme pátraly po lepších řešeních našich problémů a výsledky hledání byly zajímavější a zajímavější. A rázem byla spousta věcí snadná. Balzámy na rty a peelingy se staly otázkou minut. Opět jsme otevřely naši kouzelnou krabičku s esenciálními oleji. A už jsme v nich viděly víc než jen pěknou vůni do pokoje. Staly se malým velkým kouzelníkem, který pomůže od spousty potíží, a to spolehlivě. Najednou se nám otevřel nový svět pečování o sebe – jen pomocí olejů, bylinek a dalších přírodních surovin. A konečně taky přišly viditelné výsledky. Po spoustě let patlání se věcma z časopisů, které neměly efekt, byla tahle zkušenost jako probudit se v jiném světě. Následovalo spousta čtení a testování a zase čtení. A veliké nadšení. Výsledkem je to, že jedna z nás doma nemá žádný drogérkový pečující přípravek a druhá si občas dopřeje nějakou kupovanou přírodní kvalitku, po pečlivém prostudování složení. A je nám moc dobře.

Nebudu nic zastírat, na začátku šlo skutečně o kosmetiku. Mít hezčí pleť a lepší vlasy, kdo by nechtěl. Jenže se jaksi začalo prokazovat, že kosmetika sama o sobě nestačí. Když je problém někde uvnitř, tak to prostě zvenčí nezměníme. Zamaskujeme, to možná, ale nevyřešíme. V téhle chvíli se do středu naší pozornosti dostalo další velké téma – jídlo. Výživa, pochody v těle a všechno, co s tím souvisí. Pro člověka odchovaného na reklamách a různých pilulkách, které všechno fixnou, je to něco. Je to jak Alenka v říši divů. Je to ohromná spousta věcí, o kterých běžný člověk nemá ani tušení nebo na ně prostě zapomněl. Takže abych to zkrátila, přes superfood v začátcích jsme se propracovaly ke kompletně novému (vlastně ale starému) způsobu stravování. Stálo to sice hodně úsilí odprostit se od toho, co je „normální“ – jako třeba průmyslově vyráběné sladké pečivo, paštiky nebo i ty „super zdravé“ nízkotučné produkty. Ale stálo to za to. Ty objevené věci nejsou jen výživné, jsou taky moc dobré. Tomuhle už se dá konečně říkat gurmánské zážitky! :) Už dávno jsme v moderní éře jednadvacátého století, dost paradoxně se ale čím dál tím víc ukazuje, že je potřeba se vrátit zpátky. Spoustu věcí, které teďka s nadšením objevujeme jako zázraky, znali a využívali naši předci třeba před tisíci lety. Dnešní doba nás neúnavně učí, že je potřeba měnit postupy receptury a pořád víc využívat výmyslů dnešního průmyslu. Že potřebujeme tisíce barevných lahviček, každou s koktejlem ze stovky různých syntetických látek. Že nejlepším zdrojem vitamínů jsou ovitamínované ovocné nápoje a obohacené cereální snídaně, případně si lupneme pilulku ráno a večer. A taky že suché oči a bolení hlavy je normální, že to je standardní součást života  dneska.

O co nám jde

Přece o výsledky :) A o to jich dosáhnout co nejlepším způsobem. Dnešní svět je plný paradoxů a ne zrovna nejrozumnějších řešení. Proč jíst jídlo, které prošlo několika továrnami, proč se natírat 40 chemickými látkami několikrát denně, proč být unavení a polykat prášky, abysme přežili den… Tohle je jen malý výčet příkladů toho, co by nás mělo nutit hledat nová řešení, hledat změny… Každý den nám přináší podobné otázky a každý den se naučíme něco nového. Chceme se o tyhle „objevy“ podělit, chceme, aby naše zkušenost nebo naše nápady byly k užitku, aby pomohly na cestě ke kvalitnějšímu a smysluplnějšímu bytí. A za vším se skrývá do it for yourself aneb udělej to pro sebe! (a taky pro všechny kolem sebe a pro naše životní prostředí)

A teď konečně k blogu…

Prozatím tu najdete čtyři kategorie  – zdraví, krása, domácnost a nejobsáhlejším oddílem jsou recepty.

Recepty spolu s dalšími články tvoří ten pomyslný foodblog. Tam se snažím předat nejen konkrétní recepty, které obvykle pocházejí přímo z naší dílny, taky přihazuju užitečné tipy a nějaké ty informace bokem. Vždycky se hodí nová vychytávka, že jo :). Nejsem příznivcem žádných extrémních výživových směrů. Vlastně jsem dost výhradně proti jedné věci – nepřirozené úpravě potravin. K tomu mám ještě hodně nerada šíření bludů o jídle (a o to spíš, pokud je to účelové). Nenajdete tu nic, co by podporovalo hysterii, která se rozpoutala kolem soli a tuků. Naopak tuky se na našem talíři objevují poměrně hodně. Kéž bych jednou našla čas na to, abych popsala všechny ty věci, které by o tucích měla veřejnost vědět. No, teď to aspoň velmi krátce shrnu – tuky jsou zásadní pro naše přežití a zdraví, nízkotučné diety jsou nebezpečné, však ono už je to vidět. Stačí si dát věci do souvislostí.

Takovou specialitkou je taky katalánská kuchyně. Tomu se prostě nedá odolat. Doufám, že tu nasajete inspiraci, Katalánci totiž spoustu surovin používají jinak… A je to yummy! Taky tu najdete nějaké španělské recepty, tapas a tapitas nemůžou chybět, to je jasná věc :).

Takže shrnuto a podtrženo, snažím se o stravu plnou vitamínů. Rychlé a jednoduché recepty. A gurmánské zážitky. To všechno v jednom.

Přírodní kosmetika, to je můj miláček. Bohužel ne vždy je čas experimentovat, a tak často sahám po osvědčených produktech vlastní výroby (a nebo do skříňky a kouzelné krabice s esenciálními oleji). Každopádně tu najdete recepty na DIY kosmetiku i nějaké ty detaily k ingrediencím, účinkům a taky občas povídání o naší drahé pokožce i o tom, jak si ji ničíme (a nebo hýčkáme) zevnitř.

Zdraví se částečně prolíná s foodblogem i kosmetikou. Jsme prostě jeden velký komplikovaný systém a všechno souvisí se vším. A o to je to zábavnější! :)

A nakonec malou sekci věnovanou domácnosti. To je největší výzva a doufám, že se postupně naplní. A s ní i naše domácnosti – skvělými přírodními produkty. Budou zdravější a příjemnější.

Doufám, že si tenhle prostor užijete, že vám přinese nové informace a hlavně inspiraci. A bude vám tu fajn! :)

Pavla

4 ks komentářů

  1. Hezký večer, tento blog jsem objevila asi předevčírem a přijde mi že už jsem na něm závislá :D Je tu spoustu zajímavých věcí :) Narazila jsem na něj pod hledaným slovem heřmánek a jeho použití… hned včera jsem si byla koupit ingredience na dvousložkovou heřmánkovou vodu a dnes si ji vyrobila :) jsem spokojená už jen s tou vůní :) už ted vím že vyzkouším spoustu dalších věcí z blogu… :) Přeji hezký zbytek dne :)

    1. Dobrý den/ahoj Ivo, moc díky za milej vzkaz! :) A mam velkou radost, že se heřmánková voda líbí… Já mám na těhlech věcech nejradši právě to, jak jednoduše to jde a jak příjemný výsledky to přináší :) Přeju parádní zbytek víkendu!

  2. Pomalu se probírám blogem a jsem nadšená. Díky za super práci, nápady, články a recepty. Přírodní kosmetice propadám postupně asi od března a přijde mi to jako ten nejlogičtější krok co pro své tělo můžu udělat. Díky za inspiraci :) Terka

    1. Jsem moc ráda, že se Ti tu líbí a hlavně že těmhle věcem „propadáš“ :) A souhlas, je to asi nejlogičtější přístup, jaký můžeme k těmhle věcem zaujmout, pokud teda nemáme spoustu peněz, abysme si to koupili