Druhy esenciálních olejů/extraktů

Druhy esenciálních olejů a extraktů pro využití v DIY kosmetice

Esenciální oleje prostě miluju a rozhodně v tom nejsem sama. Esenciální oleje, éterické oleje nebo třeba jen esence, to je označení pro látky získávané z rostlin různými metodami. Obsahují aromatické komponenty a nabízejí nám spoustu účinků. Věnuje se jim aromaterapie. Ta je bohužel považována za alternativní vědu, nicméně použití esenciálních olejů je v mnoha ohledech založeno čistě na jejich skutečných vlastnostech, které jim dala „matka příroda“ :).

Esenciální oleje se extrahují různými metodami, podle toho pak finální produkty dělíme. Tohle je vždycky užitečné znát, i třeba jen proto, abysme „nenaletěli“ a nekoupili něco, co vlastně vůbec neexistuje. Na dalších řádcích se budeme věnovat těm nejběžnějším.

Esenciální olej

Jako esenciální olej se často označuje jakýkoliv z dále uvedených produktů. V užším slova smyslu je ale esenciálním olejem jen část z nich.

Esenciální/éterické oleje jsou látky extrahované z rostliny, zejména za pomoci parní destilace (ale i jiných druhů destilace) nebo lisování. Lisování je typické hlavně pro citrusy.

Při destilaci se smísí rostlinný materiál s vodou, zahřeje se a teplem se začnou vypařovat právě esenciální oleje. Ty se pak díky následné kondenzaci podaří zachytit. Typicky se takto získává třeba esence z máty, levandule či eukalyptu. Většinou se destiluje jednorázově, ve výjimečných případech se ale takových destilací provádí několik za sebou. To se týká například oblíbeného ylang-ylang oleje, u kterého se setkáme díky tomu s více druhy esence.

Vedlejším produktem procesu jsou skvělé hydroláty (hydrosoly), čili květové vody v mnoha případech. Milujeme třeba růžovou vodu.

Lisování se využívá typicky při získávání olejů z citrusů. Produkty jsou relativně levné, protože surovinou jsou pouze slupky, které zůstávají de facto jako odpad po jiném zpracování citrusů.

Absolute/absolue

U některých surovin nelze použít ani parní destilaci ani lisování, a tak se esence získávají rozpouštěním. Typické je to třeba pro květy jasmínu nebo růže. Výroba absolue je klasicky dvoufázový proces, kdy se nejdřív vonné látky rozpustí za pomocí rozpouštědla a následně se extrahují. Poté se často míchají třeba s oleji nebo jinými esenciálními oleji či extrakty.

Absolue mají ještě něco navíc – obsahují z rostlin více než jen silice. Obsahují vlastně vše, co se v rostlině nacházelo a dokázalo se rozpustit ve vybraném rozpouštědle. Což mohou být třeba pigmenty, vosky a tak dále.

Také je třeba počítat s tím, že absolue dost často obsahují zbytky rozpuštědel včetně alkoholu. Je proto důležité s tím počítat, ideálně pořídit absolue od výrobce, který ho testuje právě na tato rezidua. Což je třeba naše absolue od Terpenicu testována jsou.

CO2 extrakty (extrakce za pomocí oxidu uhličitého)

Některé extrakty se získávají za použití oxidu uhličitého pod tlakem za ambientální teploty. Tímto způsobem lze získat dva typy extraktů, v závislosti na tlaku. U nižšího tlaku získáme extrakt podobný esenciálním olejům, u vyššího pak mnohem komplexnější směs látek.

Tento způsob extrakce látek je novější a relativně drahý, ale přináší výborné výsledky, které se uplatí také třeba v potravinářství. A zajímavé jsou i v parfemářství, protože jejich vůně je velmi komplexní a věrná surovině.

Další typy extraktů

Nakonec ještě zmíním, že existuje spousta způsobů, jak připravit extrakty třeba i podomácku. Použít tak můžeme ingredience naší volby, včetně těch v kvalitě bio. Sem určitě patří příprava extraktů za pomoci rozpuštění v alkoholu, glycerinu nebo třeba olejové maceráty.

dify.cz