Domácí zinková mast

Domácí zinková mast

Zinková mast, vlastně zinek obecně, jsou vyhlášeným pomocníkem pro péči o naši pleť, zejména pokud potřebujeme podpořit její regeneraci. Napadlo vás ale někdy, že takovou zinkovou mast si velmi snadno můžete vyrobit doma? Možných receptů jsou spousty, já vybrala jednu velice jednoduchou kombinaci tří surovin.

 

Co potřebujeme:

  • oxid zinečnatý (velmi jemný bílý prášek)
  • bambucké máslo
  • extra panenský olivový olej
  • příhodný kalíšek

Bambucké máslo a olivový olej budou tvořit hmotu mastičky. Vybrala jsem je proto, protože mají velmi příznivý vliv na všechny typy pokožky a to včetně té problematické. Navíc se hodí pro léčení různých kožních chorob i k ošetření namáhaných míst, spálenin či ranek. Olivový olej je navíc antiseptický a pěkně zkomplikuje život všem případným bakteriím.

Bambucké máslo opatrně rozehřejeme – jenom tolik, aby se rozpustilo. Na opravdu malé množství můžete klidně použít obyčejnou lžíci a čajovou svíčku. Jakmile se karité rozpustí, sundáme ho ze zdroje tepla, můžeme ho rovnou přelít do kalíšku a přidáme olivový olej. Zde se dostáváme k poměrům surovin. Zinkové masti mívají 10-40 % oxidu zinečnatého, tedy 60-90 % základu sestávajícího z másla a oleje.  Já si zvolila asi 15 % oxidu zinečnatého, 45 % bambuckého másla a 40 % olivového oleje. Toto je odhadem a měřeno v gramech.

Oba tuky důkladně smícháme, poté vmícháme oxid zinečnatý (velmi velmi opatrně, abychom ho nevdechli ani se nerozprášil). Velmi dobře promícháme nebo si pomůžeme třeba malinkým mixérkem na frapé. Jakmile se nám vytvoří homogenní směs, můžeme kalíšek zavřít a dáme aspoň na 15 minut do ledničky ztuhnout (mastička by nám ztuhla i bez ledničky, ale utrpěla by asi konzistence).

A k čemu je zinková mast dobrá?

Zinek je jednou ze zásadních látek udržujících naši kůži ve formě. Zrovna tak má velký význam při hojení a zvládání zánětlivých procesů. Proto je zinková mast velmi nápomocná při ošetřování zraněné pokožky, při léčbě akné či podráždění nebo ekzémů. Umí taky upravit aktivitu mazových žláz.

Výroba zinkové mastičky

dify.cz

30 ks komentářů

        1. Ahoj Simono, on se nerozpustí, pořád to jsou vlastně částečky rozptýlený ve hmotě. Nikdy jsem s ním ale neměla problémy. Některý lidi to třeba průběžně chladí a zase rozmíchávají, aby se ty částečky co nejlíp rozptýlily a v tom stavu zatuhly :)
          Jinak konkrétně tohle míchání může bejt fakt od oka (to je moje oblíbená metoda :))
          Přeju super víkend!

    1. Ahoj Lenko,
      Určitě se dá přidat i další olej, záleží na zásobách a na tom, co komu vyhovuje. Oliváč se tak dá nahradit a nebo ho dát v kombinaci s jiným olejem. Ale u mně osobně by to asi nemělo moc vliv na efekt mastičky, takže já bych prostě „něco dala“ :). EO by šel, mohl by přidat další vrstvu účinků, jen pozor, pokud mastička bude k použití na citlivější místa nebo na malé děti. Jinak tenhle recept je takový základní, vylepšovat se dá mnoha způsoby :).
      Co se týče trvanlivosti, tak suroviny nejsou choulostivé a do lednice nepotřebují. To asi leda v případě, že by bylo hodně teplo a směs by řídla, pak by mohl oxid klesat, neudržel by se dobře rozptýlený v produktu. Trvanlivost záleží na jednotlivých surovinách, já se řídím nosem. Ale obecně tyhle složky vydrží dlouho, taky se dá kápnout případně vitamín E, který by to měl trochu prodloužit. Jinak platí ideálně temné lehce chladné místo a dřív se to spotřebuje než zkazí :)

    1. Ahoj Žaneto,
      já bych asi ušlehala máslo s olejem (vidličkou rozmělnit bambucký, přidat olej a šlehat, buď metličkou na mixéru nebo ručně) a pak do toho vmíchala/všlehala oxid zinku. Recept bych obecně formulovala jako 3 díly bambuckého másla, 3 díly oleje a 4 díly oxidu, vše počítáno v gramech. Třeba v množství v 24 g bambuckýho, 24 g oleje a 32 g oxidu zinečnatýho by se dalo snad ještě ušlehat :). Šlehaná verze je příjemnější na používání. Ale není to nutný, takže by stačilo i to máslo + olej spojit roztavením.