Domácí probiotické limonády. Mňam.

Vodní kefír - domácí probiotická limonáda

Vodní kefír jsme tu už jednou řešili. Je jednoduchý na přípravu a mimořádně zdravý, protože dodá našemu tělu spoustu prospěšných bakterií a kvasinek. Pokud si s ním ale trochu pohrajeme, zjistíme, že vodní kefír umí úplné divy s ovocnými džusy a mošty. A pokud jste vodní kefír ještě vůbec nezkusili, doufám, že tenhle článek vás pořádně nahlodá, ne-li zcela zlomí :).

Jak to funguje?

Vodní kefír neboli tibetská houba neboli vodní krystaly jsou jakési společenství bakterií a kvasinek, které se živí cukry. Jako jakýkoliv jiný organismus, i tito drobečci tedy na jedné straně něco přijímají (cukr) a na druhé produkují tzv. metabolity, což jsou třeba kyseliny, vitamíny atd. A úplně nejlepší je, že pro nás je výhodný celý tento proces. A to jednoduše proto, že nás zbaví „zlých“ cukrů a vyrobí pro nás právě třeba ty vitamíny nebo enzymy. A jako bonus mnoho bakterií a kvasinek v našem nápoji zůstane a dělá z celého nápoje probiotickou bombu. Pokud jste nečetli náš článek o vodním kefíru, určitě byste měli vědět, že kefír obsahuje ohromné množství různých bakterií a kvasinek. Běžný jogurt nám nabídne jen dva druhy bakterií a tyto bakterie nepřežijí průchod žaludkem. Mnohé kefírové bakterie se přes žaludek dostanou a pomohou našim střevům získat zase vyváženou střevní mikrofloru. To znamená lepší trávení, schopnost lépe vstřebávat i vyrábět živiny (třeba vitamíny skupiny B), chránit tělo před toxiny a alergeny, které přes stěnu nemocného střeva vstupují do krve, učí naši imunitu rozeznávat vetřelce a tak dále.

A teď ty limonády

Nápoje vyrobené za pomoci vodního kefíru dostávají dva nové rozměry – přirozenou perlivost a nakyslost. Perlivost proto, protože se při přeměně cukrů uvolňuje oxid uhličitý (stejně jako třeba při výrobě přirozeně perlivého vína). nakyslost je zase způsobená kyselinami, které patří mezi základní metabolity procesu. Právě tyto dvě vlastnosti patří mezi typická lákadla průmyslově vyráběných nápojů. Stačí si vzpomenout na kolu a víme, že bez bublinek a kapky kyselého by na ní nic nebylo. Takže…pokud to všechno sečteme a podtrhneme, máme ovocný nápoj se sníženým (bakteriemi snědeným) množstvím cukru, s vitamíny, enzymy, miliony bakterií a navíc s bublinkami. Tomu se říká výhra! Zdravé a mimořádně dobré.

Určitě vyzkoušejte…

S kefírem se vyplatí experimentovat, jen vždycky pro jistotu uložíme část našich krystalů do klasického roztoku třtinového cukru.

Jablečná limonáda

Jablečný mošt byl mým prvním pokusem. Výsledek je super dobrý, výrazný bublikový mošť s vyváženým poměrem sladkého a kyselého. Pokud máte domácí úrodu jablek, vyplatí se experimentovat s různými odrůdami.

Jablečné pivo

Zkuste nechat jablečný mošť kvasit o něco déle a vyrobíte první domácí jablečné pivo. Já se do tohoto stádia dopracovala náhodou a ověřila jsem si, že se skutečně řada jablečných piv takto dělá. V chuti začnou převládat kvasinky a stoupne množství alkoholu. Zdravé přírodní jablečné opojení je na světě.

Ananasová limča

Další na řadu u mě přišel ananasový džus. Abych byla přesnější, směs ananasového a hroznového (Češi ředí džusy jablky, Španělé hroznem). Tento kefír mi pění podstatně více a kvašení hodně zvýrazňuje chuť. Lahoda.

Hrozny

Kefír z hroznového džusu je další neuvěřitelná dobrota. Tady máme hodně prostoru k testování různých druhů džusů. Co jsem zkoušela, tmavé jsou obvykle samy o sobě o něco kyselejší, možná i ostřejší, bílé džusy zase dost sladké. Je to tedy i o zkoušení ideální doby kvašení.

Pár tipů na závěr…

  • kvašení ovocných džusů mi funguje rychleji než v případě kvašení klasické slazené vody
  • různé džusy různě pění, třeba ananasový udělá úplnou čepici
  • v ovocných džusech je větší potenciál pro vytvoření většího množství alkoholu
  • kefírová zrna přijímají barvu od tekutiny
  • Pokud jste ještě nečetli článek o vodním kefíru, nebo si to chcete jenom osvěžit, najdete ho tady.
dify.cz
[jetpack-related-posts]

6 ks komentářů

    1. Ahoj Lindo, píšu to na seznam článků k brzkému napsání, díky za připomínku. Jinak velmi stručně už teďka – potřebujeme krystaly vodního kefíru a tekutinu obsahující cukry (džus nebo oslazenou vodu). Dáme do ní krystaly, přikryjeme a čekáme zhruba den až dva, než ty bakterie+kvasinky cukry zpracují. Délka procesu a výsledná chuť záleží hlavně na teplotě, použité tekutině a na množství krytalů.