DIY sypké suché šampony, jak na ně?

Jak vyrobit diy suchý šampon pro všechny odstíny vlasů?

Suché šampony domácí výroby jsou v kurzu už nějakou dobu, zejména ty práškové. Vyrobit je můžeme různými způsoby dle toho, co máme po ruce, i v závislosti na naší barvě vlasů. Na následujících řádcích shrnuju, jaké ingredience pro jejich výrobu můžeme použít a čím je snadno dotónujeme.

Pokud jste suchý šampon ještě pořádně netestovali, určitě to doporučuju napravit. Sama ho sice často nepoužívám, ale někdy se může skutečně víc než hodit. Jsem ráda, že o něm vím.

Základ domácího suchého šamponu

Jako základ suchého šamponu volíme ingredienci, která má dobré absorpční účinky (absorbuje mastnotu a vlas zmatní), je jemná a nedráždí. Může už sama o sobě být zabarvená, to oceníme hlavně v případě, že máme tmavší vlasy.

Dobarvovací složky

Základ suchého šamponu můžeme dále tónovat. Zde můžeme použít i takové ingredience, které by samy o sobě mohly dráždit, jako například skořice.

Není nutné, aby konečná barva suchého šamponu byla stejně tmavá jako barva našich vlasů.

Ingredience na výrobu suchého šamponu

Mnoho ingrediencí může být použito k přípravě základu nebo jen k přimíchání do něj za účelem doladění konečné barvy.

Arrowroot – v zahraničních zdrojích se často setkáme s touto škrobovou moučkou vyrobenou z kořene maranty třtinové. Má velmi světlou až bílou barvu a užijeme ji i v dalších kosmetických produktech. Dle mého názoru není třeba ho shánět, prostě použijeme škrob, který máme po ruce.

Kukuřičný, rýžový a další druhy škrobů – obvykle téměř bílé, koupíme je klidně v potravinách nebo jakémkoliv shopu se surovinami pro výrobu kosmetiky.

Kakaový prášek – kakao můžeme použít jako základ i jako dobarvovací složku. Pokud má být kakao tím, co dodá našemu suchému šamponu tmavost, vyplatí se nám popátrat a koupit co nejtmavší kakao.

Karob – prášek zpravidla tmavší barvy, někteří ho volí raději než kakao, často kvůli vůni. Koupíme v koutcích se zdravými potravinami a zdravých výživách.

Jíly – u jílu máme možnost vybrat si ze škály odstínů a nakonec nám jíl pomůže vlasy i omýt

Skořice a další koření – pro tónování, lepší vyhnout se použití většího množství

Prášek z červené řepy – k tónování do červena, koupíme ve zdravých výživách, zelených lékárnách…

Vylepšení esenciálním olejem

Není vůbec špatný nápad náš suchý šampon vylepšit pár kapkami esenciálního oleje. Může tak částečně suplovat parfém a nakonec třeba prospěje i pokožce hlavy. Já osobně miluju mátu (jak jinak), skvělá je levandule, rozmarýn, ylang ylang… cokoliv, co máme rádi.

V čem suchý šampon skladovat?

Suchý šampon by určitě měl zůstat stále suchý, volíme proto nějaký dobře těsnící obal. Může jím být sklenička, kelímek nebo třeba kořenka. Myslíme i na to, že pokud je náš suchý šampon vyrobený z organických surovin – třeba kakaa a škrobu, mohl by se stát taky lahůdkou pro moly a další hmyzáky, speciálně, pokud ho nebudeme používat často.

Jak vyrobit domácí suchý šampon? O diy suchých šamponech pro všechny barvy vlasů

Když to shrnu, výroba domácího suchého šamponu je ohromně jednoduchá a někdy nám “může zachránit krk” :)

PS: před dobou jsem publikovala recept na suchý šampon pro brunety, při té příležitosti jsem popsala, jak ho používám.

dify.cz